18.02.2021

Świat Mundka

"Czy masz pojęcie do czego zdolny jest człowiek? Ile granic niemożliwego zostało pokonanych? Niektórzy do końca życia nie ruszą się sprzed telewizora, ale są tacy, co chodzą po wodzie. Czym się różnią? Jedni wierzą w telewizor, drudzy w siebie. A kiedy uwierzysz w siebie, każdy dzień podporządkuj jednemu celowi, swojej pasji. Tu nie ma obijania, przecież nie będziesz sam siebie oszukiwał, udając, że pracujesz. Wszystkie siły i myśli w jednym kierunku, ku doskonałości". 

Mundek ma 13 lat, pasjonuje się rysowaniem, ma zwyczajną rodzinę, ulubioną ciocię, która dodaje mu otuchy do rozwijania pasji, dobrego przyjaciela, z którym może swobodnie rozmawiać i grać w piłkę. "Ma swój świat", w którym funkcjonuje znakomicie. Inga chodzi do tej samej klasy, trenuje boks, jest zaradna, przedsiębiorcza, opiekuje się trojgiem młodszego rodzeństwa często zastępując rodziców, ma zdolności teatralne, ale brakuje jej pewności i wiary w siebie (zostały mocno podkopane przez surowego ojca i obojętną mamę). Wyrośnie z niej silna, piękna, choć dość poszarpana osobowość, a pierwsze ożywienie przyjdzie z wystawieniem sztuki klasowej i sukcesem zagrania pewnej roli w filmie. Spełni się zapamiętane przez nią kiedyś zdanie: "Mistrz powiada: zwinąć się w sobie i oczekiwać przychylnego czasu". Są bliźniacy o wielkich imionach Amadeusz i Juliusz, łobuzy którym w głowie tylko psoty i psikusy. I przemądrzała Klaudia, która pomimo sporej dawki zła, którą wyrządziła Indze, zostanie przez nią uratowana. Jest Kazik, urodzony piłkarz, to jemu należy się stypendium ogłoszone w miasteczku, by wyszedł ponad przeciętność i wykorzystał szansę.  

Jest pięknie opowiedziane pierwsze zakochanie. "Inga była jak świeże zielone ogórki, ... głos szeleszczący jak brodzenie w liściach jesienią" , a Mundek "nie musiał z nią rozmawiać, żeby wiedzieć, że wszystko w lot zrozumie i bez pudła rozróżni okazję do śmiechu od powodu do milczenia"

Zwyczajne życie nastolatków, czasem nuda, czasem dobry mecz. A po ogłoszeniu naboru na stypendium piłkarskie - "ciśnienie rodziców", rywalizacja, bycie dla siebie przeciwnikami i "udowadnianie sobie, kogo między nimi nie powinno być".

Powieść jest znakomita. Mądra. Pisana ładną niewymuszoną polszczyzną. Pokazuje czym jest dojrzewanie, jak bardzo różni są uczniowie i ich rodziny. Jak mocno tkwią w ludziach rany i niespełnione kariery. Jak dom buduje lub niszczy młodego człowieka. W końcu jak ważna jest ponadprzeciętność (zwłaszcza w tak małym środowisku), pielęgnowanie talentu i walka o to, co w nas wyjątkowe. "Fundamentem geniuszu jest szaleństwo, Raj-mun-dzie, obsesja. Stąd tak niewielu stać na bycie wybitnym" (dyrektor L. Ściernopolska). Ale i czujność młodych atrakcyjnych dziewcząt wobec dorosłych mężczyzn.

 Świat Mundka. 

 Seria: To lubię

 Katarzyna Wasilkowska

 wydawnictwo Literatura, Łódź 2020

 liczba stron: 288

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...