Jak pogłębiać i utrwalać pisownię polskich wyrazów? Czasem nie wystarczy samo czytanie i zapamiętywanie mimowolne, czasem trzeba coś poćwiczyć, poznać reguły, grupy wyrazów, skojarzyć z tematyką, by łatwiej było uporządkować je w głowie.
Łatwiej wyczuwać błędy, być wrażliwym na nie, kiedy zasady są utrwalone i przećwiczone. Warto wspomóc szkolną naukę samodzielnymi ćwiczeniami z PUS-ami. Czyli zabawę w układanie wzorów z klocków na podstawie wykonywanych ćwiczeń proponowanych na kartach książek podzielonych tematycznie: ó-u, zmiękczenia, rz-ż, ch-h. A wśród nich możliwość wybierania spośród dziesiątek ćwiczeń. Materiały mogą z powodzeniem być wykorzystywane w domu do pracy z dzieckiem, ale też, w terapii pedagogicznej, logopedycznej, w szkolnej świetlicy. Poszerzają zasób słownictwa o setki nowych słów, wspomagają płynność wymienności, wyczuwanie niewymienności i utrwalanie reguł, wyjaśnianie zastosowanej pisowni, wyłapywanie błędów w tekście. A przy tym mają na celu wspomaganie samodzielności i motywacji do nauki, a to bardzo ważne (zwłaszcza w naszym przypadku:)
Więcej o zestawie pisałam tutaj. Bardzo lubię te zadania i staram się co jakiś czas odświeżać i utrwalać wiedzę moich dzieci:) Mam jednak wrażenie, że niektórzy mają ortografię zakodowaną w głowach, inni potrzebują ją ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć...:)
Ortografia 1. ó-u. Ćwiczenia z ortografii języka polskiego
Wiesława Śliwerska, il. Beata Mirowska-Markiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 32
Ortografia 2. Zmiękczenia
Anna Sowińska, il. Beata Mirowska-Markiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2019
liczba stron: 32
Ortografia 3. rz-ż
Wiesława Śliwerska, B. Postolska-Porodzińska, il. B. Mirowska-Markiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2017
liczba stron: 32
Ortografia 4. ch-h
Halina Kopeć, il. Beata Mirowska-Markiewicz
wydawnictwo Epideixis, Kraków 2020
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz