Seria książek Świat dla Dociekliwych to jest to. W końcu udało nam się zdobyć Hiszpanię. Połknęliśmy ją z zachwytem, tak jak łykamy Hiszpanię za każdym razem, kiedy nas gości.
Książka jest taka, jaki kraj. Napisana z zachwytem nad opisywanymi miejscami, bez zbędnych ceregieli i przynudzania. Ślinka cieknie nad opisywanym jedzeniem, które jest pyszne, pięknie celebrowane (zwykle w towarzystwie rodzin, przyjaciół, dużych paczek znajomych, i przy gwarze rozmów, śmiechu). Kucharze potrafią doceniać miejscowe produkty, umiejętnie przetwarzać je na proste przekąski i solidne pożywane dania, a klienci docenić i zachwycać się ich smakiem i okazywać to w bezpośredniej rozmowie z kelnerem, kucharzem. Opisane najpopularniejsze zwyczaje, których nie powstydzi się chyba żadem mieszkaniec, bo ich rozmaitość, pomysłowość i szaleństwo wyczuwalne jest w zarodku i oddaje hiszpański temperament i radość życia. Umiejętne zapatrzenie się w osiągnięcia i naj naje kultury, sztuki, architektury, muzyki, bohaterów literackich, czyli to, co zajmuje czas miejscowych w wolnych chwilach. Cudowne miejsca z przyrodą w tle (morze, plaże, wyspy, góry, bujna roślinność, kaniony, parki narodowe, jaskinie) i wspaniała umiejętność pochylania się nad nimi, szacunku, zachwyt nad cudami przyrody. Wszystko to oddaje prawdziwą naturę Hiszpanów.
A autorka pisze to wszystko z takim smakiem i wyczuciem młodego czytelnika, że rzeczywiście jest zachwycony, jeszcze bardziej rozkochany w Hiszpanii, chwilami nie dowierza albo śmieje się i z rozmarzeniem zasypia. Ciekawostki nt. przekąsek tapas (zabiegi, by mucha na nie nie siadła), świńskich nóg, gaspacho, churrosów i turronu. Zabawne odliczanie na jednej nodze i zjadanie winogron w Sylwestra. Troska o dziecko i jego czystość i pomysł na jedzenia lizaka na patyku, czyli skąd się wzięły Chupa Chupsy (i kto zaprojektował logo?!). Gdzie leży pępek Hiszpanii. W jakim rytmie w Andaluzji klaszczą ręce i tupią nogi? Skąd przybyły słynne azuelejos, które zdobią andaluzyjskie ściany, podłogi, ławki, fontanny? Jak F. Goya chciał oszukać inkwizycję i malował Maje. Jak smakuje czekolada bekonowa czy spaghetti z wina w kuchni molekularnej katalończyka Ferrana Adrii? To wszystko i wiele więcej serwuje autorka, sprytnie odkrywając ukryte za nimi historie, zachęca do poznawania miejsc, ludzi, kultury, historii, geografii. Jest wspaniała!
Ole! Hiszpania dla dociekliwych
Monika Bień-Konigsman, il. Maria Dek
seria: Świat dla dociekliwych, cz. 3
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2016
liczba stron: 168
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz