21.10.2020

Wiatr

Wielkie WOW! Ta książka rozbudza ciekawość poznawania zjawisk w przyrodzie. Okładka i ilustracje graficzek ze Studio Acapulco przyciągają uwagę. A ciekawostki zebrane i usystematyzowane wspaniale wypełniają głód przyrodniczo-geograficzny. Uwielbiam książki, które w tak przyjazny sposób objaśniają świat, które są dopracowane w każdym calu. Wówczas nie sposób przejść obok nich obojętnie, trudno też zakończyć czytanie, a chętnie wraca się do nich i na nowo zgłębia kolejne zagadnienia.

Bo ta podróż jest wielowątkowa. Od objaśnień, czym jest wiatr, jak powstaje, przez jego funkcje w przyrodzie, rolę roznoszenia nasion (dmuchawce mogą lecieć na odległość jak z Łodzi do Torunia), nazwy poszczególnych lokalnych wiatrów, przez kataklizmy i imienne nazwy wiatrów stałych, sezonowych i lokalnych, wykorzystywanie wiatru do produkcji energii czy rolę wiatru w powietrzu i na wodzie. Tematów i zagadnień bez liku. Wszystko sprytnie i zwięźle opisane, a graficzna strona przyciąga, objaśnia i sprawia, że poruszane kwestie zostaną w głowie na dłużej.

Jeśli chcesz mieć pewność, czy wiatr może przygnać pył z Sahary do Hiszpanii czy Malty (ja nie dowierzałam, ale tak), dlaczego Kraków szuka wiatru, a Toronto chciałoby się go trochę pozbyć, ile energii w Europie jest pozyskiwanej z wiatru (Wind Europe), dlaczego mieszkańcy nie chcą żyć blisko elektrowni wiatrowych i gdzie mieści się jedna z największych elektrowni w Europie, czym jest energia odnawialna, zielona, w jaki sposób piloci szybowców czy żeglarze wykorzystują wiatr... koniecznie tu zajrzyj:) Ta książka powinna dumnie zagościć w Twoim domu:)

A najlepsze jest to, że za jakiś czas będziemy mogli cieszyć oko opisem tematu WODA. Yupi! Tegoroczna jesień jest bogata w perełki dla moli książkowych.
Wiatr

Anna Skowrońska

grafika i ilustracje: Agata Dudek i Małgorzata Nowak (Acapulco Studio)

wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2020

liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...