14.09.2020

Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren


Lubię poznawać biografie znanych ludzi. Czytałam listy Astrid Lindgren, które wymieniała przez lata z bliską sercu Louise Hartung. Lubię takie biografie jak ta dla dzieci, bo są w niej wątki, które nawiązują do dzieciństwa, pokazują beztroskę, pomysłowość na zabawy, dawną rzeczywistość tak inną od tej, którą znamy.

Przenieśmy się więc na początek XX wieku do Szwecji, kiedy czas płynął wolniej, a radość z drobnostek codziennego dnia był nieporównywalny do współczesnych atrakcji. W tej książce, wznowionej po 13 latach, cudownie jest odnajdować miejsca i zdarzenia znane z ukochanych lektur dla dzieci, które czytamy co rusz, żeby wrócić do tej sielanki i niepowtarzalnego humoru. To drugie wydanie zostało wzbogacone o bibliografię, bo w Polsce od tamtej pory zostało wydanych sporo nowych tytułów, co oznacza nie gasnący zapał czytelników do dzieł Astrid Lindgren. Poznajemy w niej dzieciństwo Astrid, jej rodzinę i najbliższe osoby, przyjaźń z Madiką przypieczętowaną wymianą krwi, wchodzenie w dorosłość. Od pierwszych historii szybko można się przekonać, że mamy do czynienia z postacią nietuzinkową, która była w stanie zjeść dżdżownicę, zarabiać na otwieraniu bram dla rolników, wysyłać listy do brata Gunnara ukryte w sianie, grać w piłkę nożną, skakać na sianie, mieć frajdę z siedzenia na drzewie czy jedzenia wiśni z ogrodu.

Dużo ciekawych szczegółów udało się autorce wyłuskać z biografii pisarki. Dużo też wątków z jej życia umiejscowić w książkach, które pisała. Dzięki temu wiadomo, skąd wziął się pomysł na braci Lwie Serce, psoty Emila, Rasmusa i włóczęgę, mieszkanie Dzieci z Bullerbyn w zagrodach, ich pomoc rodzicom w pracach na polu, karmienie butelką owieczki, zabawy w "nie dotykać podłogi", i wiele wiele innych. Poznajemy też początek fascynacji słowem słyszanym i pisanym (baśnie Edit o olbrzymie Bam-Bam), kiełkowanie bakcyla do czytania książek, które były rzadką przyjemnością (zwykle jako prezent na Boże Narodzenie), a z czasem nieskrywana frajda z czytania pojmowanego jako genialny relaks. A co najfajniejsze, autorka daje wskazówki do odwiedzenia wielu miejsc w Szwecji, prezentuje gotowy plan na wycieczkę po Vimmerby śladami pisarki. Do tego szereg dawnych fotografii oraz ilustracji Bjorn Berg i Ingrid Vang Nyman z bogatego dorobku pisarki.

„Dziwne, że nie zabawiliśmy się na śmierć!”- mówiła Astrid Lindgren, bo pełne zabawy i kreatywnych pomysłów było jej dzieciństwo, w spokoju i miłości bliskich, nauce samodzielności, sumiennym wypełnianiu obowiązków bez zwyczaju karcenia.





Przygody Astrid - zanim została Astrid Lindgren
Christina Björk
ilustracje: Eva Eriksson
tłumaczenie: Hanna Dymel-Trzebiatowska  
tytuł szwedzkiego oryg.: Astrids äventyr – innan hon blev Astrid Lindgren
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2020
liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...