"Świat jest na jeszcze dziwniejszy, niż może się wydawać najbardziej podejrzliwym dorosłym." Tosię poznaliśmy jako dziewczynkę spostrzegawczą, o przenikliwym umyśle, przez dorosłych nazywaną dzieckiem o zbyt bujnej wyobraźni.
W drugiej części bohaterka wraz z koleżankami Hanią i Marysią, mają tajny plan na wakacje, by być "zupełnie innymi niż naprawdę", robić zapiski z tego jak udaje się być przewrotnymi. Tosi trochę się to udaje, próbuje nie mieć w wakacje bujnej wyobraźni, próbuje widzieć "jakie wszystko wokół jest nieciekawe". Jednak tak wnikliwego umysłu i zdolności do obserwacji nie da się zmylić, logika jej myślenia doprowadza ją ponownie do wyjaśnienia wakacyjnych przygód, spisanych sympatycznym atramentem, tylko dla wtajemniczonych.
Tosia wybiera się na wakacje z mamą (która ciągle pracuje - pisze sztukę teatralną) i z Gerardem, tajnym detektywem, który czyta dziurawą gazetę, w dodatku do góry nogami, i zgłębia tajniki metody obserwacji. Od niego dostaje zlecenie uczestnictwa w tajnej misji, by udaremnić porwanie. I poznaje za drucianym ogrodzeniem dziewczynkę o oryginalnym imieniu Gwendolina. Dziewczynkę, która mieszka w ogrodzonej prywatnej plaży, bez rodziców, z ochroniarzem, który nie pamięta jej imienia. Ubrana jest w długie spodnie i koszulę z długim rękawem, jest blada, ma długie niebieskie warkocze, i znudzony wyraz twarzy, pomimo wielu atrakcji przygotowywanych specjalnie dla niej. Relacja dziewczynek z każdą nieoczekiwaną przygodą pogłębia się, a Tosia jest coraz bliższa rozszyfrowania próby porwania. Czy uda jej się odgadnąć skąd się wzięły tygrysy, rekiny i piraci, dlaczego Gwendolina krzyczała o wycieczce na lody.
Świetnie napisane opowiadanie dla małych detektywów. Krótkie zdania. Do czytania głośnego i cichego. Przejrzysta akcja, umożliwia dziecku śledzenie historii i wspólne obmyślanie następstwa dziejących się zdarzeń, pobudza myślenie analityczne. Po raz drugi autorka oddaje hołd dziecięcej wyobraźni, przenikliwości umysłu i humoru. Doskonała na wakacje.
Tosia i przygoda na plaży
Magdalena Miecznicka
ilustracje: Weronika Tarka
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2020
liczba stron: 140
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz