8.07.2020

Rozumiemy się bez słów


Zdarza się powiedzieć niektórym osobom, że rozumieją się bez słów, co znaczy, świetnie odczytują się bez nadmiaru słów, intuicyjnie, znają swoje potrzeby, nawyki, zachowania, i bez potoku słów dobrze im. A jak sobie radzą rośliny i zwierzęta? Ta książka jest o komunikacji między wybranymi gatunkami, które świetnie radzą sobie w przekazywaniu informacji bez używania mowy. Dziwne? Raczej naturalne.


Pszczołom wystarczy taniec ósemkami pod odpowiednim kątem do słońca, by wskazać innym drogę do miejsca bogatego w jedzenie. Sikorki do porozumienia z innymi "znają 6 rodzajów nut, z których układają różne melodie", ostrzegają się wydawanymi odpowiednio dźwiękami, informują o obecności przysmaków w pobliżu. Słonie umawiają się na randki przy wodopojach z odległości wielu kilometrów, wydając mocne dźwięki, które powodują wibracje ziemi odczytywane przez inne czujnikami w nogach. A kukurydza wyczuwa i reaguje na wibracje i drżenie powietrza, potrafi ostrzegać inne przed niebezpieczeństwem odpowiednim kliknięciem korzeni!

Zdumiewający i pełen niespodzianek świat opisuje autorka tej książki, przywołując najciekawsze, najbardziej zdumiewające zachowania w świecie roślin i zwierząt. Niesamowite są sposoby na komunikację bez słów, przy pomocy wysyłanych dźwięków, zapachów, wibracji, rozkładanego ogona, pisków, śpiewu, siusiania, itp. Informacje wysyłane w celu ostrzeżenia swojego gatunku przed niebezpieczeństwem, zachęty do spotkania, poderwania, nawoływania rodziców, odstraszenia wroga, oszukania, okazania przyjaźni. Każda z 20 rozkładówek to ciekawa grafika Joanny Gębal i zestaw informacji nt. danego gatunku opisanych w zwięzły sposób przez Katarzynę Radziwiłł. Z dużą przyjemnością czyta się i ogląda każdą z nich.
Rozumiemy się bez słów
Katarzyna Radziwiłł
ilustracje: Joanna Gębal
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2020
liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...