Pudełka, rolki po papierze toaletowym, kredki, chustki, papier, nożyczki, plastelina, miska, koc. Tak naprawdę wiele z przedmiotów, które posiadamy w domu, można z powodzeniem wykorzystać do zabaw z małymi dziećmi. Nie trzeba dziesiątek plastikowych drogich zabawek, by kreatywnie spędzać czas. Czasem wystarczy naprawdę niewiele, by wyczarować dobrą angażującą dziecko zabawę. Autorka wychodzi z szeregiem pomysłów do codziennego wykorzystania w każdym domu. Warto z nich korzystać, by zaradzić nudzie, dobrze się bawić, uczyć siebie i dziecko zabaw z wyobraźnią.
Zabawy podzielone są według wieku (na pierwsze miesiące życia, od 2 roku życia, powyżej 3 roku życia), według kategorii miejsca czy wydarzenia (na urodziny, na Andrzejki, Wielkanoc, nad morzem, w lesie, w wannie, czy podczas jazdy samochodem), a także pomysły na zabawy plastyczne (np. jeż z łupinki od orzecha włoskiego i bibuły, owad na liściu poruszany przy pomocy nici, zwierzaki z rolek od papieru, id.).
Zabaw i gier jest kilkaset, dla każdego znajdzie się coś dobrego. Jedne są proste, inne wymagają większego zaangażowania, przygotowania. Pewne jest to, że warto próbować, sprawdzać, a to co się spodoba, powtarzać wielokrotnie, by dziecko w każdym wieku, na każdym etapie rozwoju mogło rozwijać się w sposób przyjazny, zdobywać doświadczenia przez aktywne działanie. Zabawy nie są ot tak wymyślone i spisane, ale przetestowane na dzieciakach autorki. Każdy to wie, że instrumenty z garnków, rysowane/pokazywane kalambury, kulki papierowe czy własnoręcznie zrobiony teatrzyk będzie mega frajdą. Starszak zachwyci się szukaniem skarbów w lesie, wykorzystaniem pnia i patyków jako toru przeszkód, rysowaniem po piasku zagadek dla rodzica czy wykonaniem rzeźby z piasku. Warto zdobyć się na ten wysiłek, wybrać co jakiś czas odpowiednią zabawę i wdrożyć w życie dziecka. Warto dać się zainspirować:)
Gry i zabawy dla dzieci
Małgorzata Cieślak
ilustracje: Joanna Zygnert-Kołat
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 336
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz