Mamy nieskrywaną przyjemność poznać kilka z 60 pozycji biograficznych znanych i wielkich postaci, które zaczynają się ukazywać na polskim rynku. Ich sylwetki, zainteresowania w wieku dziecięcym, ścieżki dochodzenia do niezapomnianych osiągnięć, talent, praca, wytrwałość. Biografie przeznaczone są dla młodych czytelników. Napisane są przyjaznym językiem, kolorowo zilustrowane, a niewielka i trafnie wybrana ilość tekstu zachęca do lektury, pokazuje dobre wzorce do czerpania inspiracji.
Pierwszym bohaterem jest Fryderyk Chopin, który od wczesnych lat dzieciństwa pokazuje dzieciom, co można zrobić ze swoimi emocjami, zmartwieniami czy marzeniami, jak je wyrazić przy pomocy muzyki. Zabawny jest moment, kiedy mały Frycek wystrasza się myszy, zaczyna grać nie patrząc na nuty, i tym sposobem gra pierwszy swój własny utwór. A potem komponuje kolejne. Bo wymyślanie nowych melodii i szukanie dźwięków, słuchanie melodii do polskich tańców ludowych i układanie wariacji na ich podstawie, sprawia mu największą frajdę. Pokazuje, że mimo chorób, słabości i trudnych czasów, jest w stanie wytrwale i z wielkim talentem zachwycać siebie i innych muzyką, uwrażliwiać na dźwięki i melodie.
Drugim bohaterem jest Albert Einstein. Naukowiec, który wyjaśnił, jak działa wszechświat. Chłopiec o wysokim poziomie wyobraźni, wychowywany w środowisku, w którym naturalnym tematem było światło, prowadzenie fabryki urządzeń elektrycznych, gra na skrzypcach. Nieproporcjonalnie duża jak żarówka głowa chłopca dziwiła, tym bardziej, że nie szło to w parze z rozwojem mowy i odwagą. Ale z czasem unormowały się sfery rozwoju małego Alberta, matematyka i nauka, stawianie pytań zaczęły być fascynujące. Potem studia i praca na uniwersytecie, to doskonały czas na zadawanie pytań i szukanie na nich odpowiedzi. Myśli o uginających się wiązkach światła, czasie i zakrzywionej przestrzeni, grawitacji i względności. Odkrycia, fascynacje, obrona pokoju na świecie, obalanie błędnych teorii.
Trzecią bohaterką jest Maria Skłodowska-Curie, kobieta, która jako pierwsza na świecie otrzymała dwie nagrody Nobla z dwóch odrębnych dziedzin, jako jedna z pierwszych kobiet we Francji zrobiła prawo jazdy, by pomagać chorym w czasie pierwszej wojny i jeździć do nich samodzielnie zaprojektowanymi karetkami z aparatem rentgenowskim. Podziwiana za zapał do nauki, wytrwałość w prowadzeniu badań samodzielnych i z mężem, za podążanie drogą pod prąd i przecieranie szlaków dla innych. Wychowana w rodzinie ukierunkowanej na rozwój, działanie i myślenie, odważnie rozpoczęła studia w Paryżu, uzyskała najlepsze wyniki na Wydziale Matematyki, odkryta przez Piotra Curie, zyskała dostęp do laboratorium i pracowni, a potem uhonorowana nagrodami. Swoją postawą udowadnia, że praca i talent pomagają dojść daleko.
Ostatnim bohaterem jest Juliusz Verne, człowiek o wielkiej wyobraźni, który swoim talentem pozwala czytelnikom na wielkie wędrówki i niezapomniane przeżycia. To ten, który jako malec lubił wyobrażać sobie odległe, nieznane miejsca, fantastyczne przygody, bohaterstwo postaci. Jego ciekawość świata i zdolność do opowiadania historii odziedziczył po mamie. Słuchał niezwykłych historii, a potem sam zaczął tworzyć niczym nieograniczone kreacje. A kiedy je spisał, okazało się, że jego wytwory umysłu, przedziwne pojazdy, wyprzedziły swoje czasy. Do dziś z przyjemnością można czytać jego dzieła (Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata, itd.) i wybierać się do odległych miejsc, podróżować w czasie.
Na końcu każdej z książek jest zabawa w szukanie ukrytych na kartach
książki ilustracji, wykrywanie prawdy i fałszu w proponowanych
stwierdzeniach, rozpoznawanie ilustracji, które wystąpiły w książce. Ta
seria to bardzo miłe i pozytywne zaskoczenie. Dzieciaki powinny poznawać
takich realnych superbohaterów, ich cechy, które pozwoliły wybić się
spośród innych i pozostawić po sobie ślad dla kolejnych pokoleń.
Książki dostępne są w pakietach w salonach sprzedaży prasy. Od 11 lutego przez miesiąc - pierwsze postaci Maria Skłodowska-Curie i Juliusz Verne, od 3 marca kolejne: Albert Einstein i Fryderyk Chopin.
Moi bohaterowie. Fryderyk Chopin. Geniusz muzyki
Carla Pascual i Eduardo Acín Wuji House
tłumaczenie: Agata Duran/Quendi Language Services
wydawnictwo Burda, Warszawa 2020
liczba stron: 32
Moi bohaterowie. Albert Einstein.
Naukowiec, który wyjaśnił, jak działa wszechświat
Eduardo Acin Dal Maschio, Wuji House
tłumaczenie: Dominika Urbańska/Quendi Language Services
wydawnictwo Burda, Warszawa 2020
liczba stron: 32
Moi bohaterowie. Maria Skłodowska-Curie
Kobieta naukowiec, która otrzymała dwie nagrody Nobla
Victor Lloret Blackburn, Wuji House
tłumaczenie: Dominika Urbańska/Quendi Language Services
wydawnictwo Burda, Warszawa 2020
liczba stron: 32
Moi bohaterowie. Juliusz Verne
Autor wspaniałych opowieści o niezwykłych podróżach
Bonalletra Alcompas, Wuji House
tłumaczenie: Agata Duran/Quendi Language Services
wydawnictwo Burda, Warszawa 2020
liczba stron: 32
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz