5.03.2020

Halo! Historia komunikowania się


Kompendium wiedzy o językach, znakach i innych sposobach komunikowania się na przestrzeni wieków. Fascynujące ciekawostki, zabawne historie, przypadkowe odkrycia.

Największym zaskoczeniem jest dla mnie komunikacja pneumatyczna, dostarczanie przez rury informacji, pokarmu czy kwiatów w różnych krajach Europy i Stanów Zjednoczonych. Z zaciekawieniem czytam o najwyżej położonej poczcie pod chmurami u stóp Mont Everestu. Zagadkowe są kapsuły czasu, w których zamykane są listy do ludzi z przyszłości i rzeczy, które pokażą im, jak wyglądał kiedyś świat. Fascynujące są sylwetki osób, np. Louisa Braille, który uszkodził sobie oko w warsztacie siodeł taty, stracił wzrok, a rodzice nauczyli go czytać, dzięki alfabetowi utworzonemu z gwoździ wbitych w deskę. 
To tylko kilka przykładów, jakie autorka skrupulatnie zebrała i opisała w tej książce. Zakres tematyki jest szeroki i fascynujący, podzielony na główne tematy: mowa, pismo, od A do Z na sto sposobów, poczta, nie tylko słowa i bez internetu, bez komórki. Dzięki tak podanej historii komunikacji, czytelnik dostaje szereg ciekawych faktów z zakresu archeologii, kultury, geografii, obyczajów, języka, psychologii, technologii.

Komunikacja jest niezwykłą formą, którą ludzie od początku swojego istnienia stosują, by coś wybrać, wyrazić, opisać, zakamuflować (mowa ciała!). Początkowo za pomocą gestów, rysunku na piasku, potem wyrytym znakiem na kamieniu czy skale, napisanym na papierze, przekazanym przez gońca, dostarczonym przez wielbłąda, w sterowcu czy balonie. Wszystko to, co  leży w zakresie komunikacji, sposobów na porozumiewanie się na lądzie, na wodzie i w powietrzu, pokazuje, jak niesamowita jest pomysłowość i geniusz człowieka, jak daleko może zajść technologia, by przekazywać innym to, co ważne. 

Niemałym zaskoczeniem dla młodego czytelnika może być fakt, że ludziom udawało się porozumiewać bez internetu, telefonu czy długopisu, wykorzystując supełki, kolor i gatunek kwiatów czy bieg posłańca. Warto wybrać się w tę podróż, warto poznać i wykorzystać inne niż telefon sposoby na przekazywanie informacji.





Halo! Historia komunikowania się
Liliana Fabisińska
ilustracje: Anita Graboś
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2020
liczba stron: 208

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...