4.02.2020

Turonie, żandary, herody


Zwyczaj kolędowania sięga w Polsce dawnych czasów. Pierwsze wzmianki o wizytach przebierańców pochodzą z XIII/XV wieku. Przed laty było to duże, prężne i nie raz zabawne lub trochę stresujące wydarzenie (dla dzieci), które wspominano potem wiele razy. Dziś zwyczaj w różnych regionach Polski jest mniej lub bardziej kultywowany. Nie tak często, ale jednak można spotkać w okresie od Bożego Narodzenia do Wielkanocy spacerujących wiejskimi drogami kolędników. Jedni strojni czy straszni, inni mają w zanadrzu dobre słowa, życzenia, pięknie przygotowane utwory.

Książka prezentuje całe ich szalenie barwne bogactwo, odkrywania specyfiki postaci, zaglądania w kolejne regiony Polski, poznawania zaskakujących obyczajów. Jest to pozycja interaktywna, zachęca do tworzenia, używania różnorodnych technik plastycznych (kredki, farby, doklejanie elementów, fotografie, kolaże), by wydobyć urokliwość postaci, są też łamigłówki, wyszukiwanki, rymowanki, życzenia, wycinanki, a na końcu projektowanie przebrań według własnego pomysłu. 

Wyczuwalna jest tu odważna ręka autorki-artystki-graficzki Anny Kaźmierczak, która zestawia całe bogactwo wiejskich obyczajów kolędników z własnymi pomysłami na sztukę, porządkuje zgodnie z kalendarzem, zachęca do dekoracji strojów i wiejskich izb, podaje bogate nazewnictwo.

Jukace, Macidule, Dziechorze, Cympriownicy i inni Brodacze zachęcają do zabawy, wirowania, rymowania, przytupów i obdarowywania ich prezentami. Przebierańcy zapraszają do absolutnie oryginalnej zabawy. Nie znajdziesz takiej w innej książce. A niektóre historie, nienaturalne postaci i ich przymioty naprawdę poruszają wyobraźnię.





Turonie, żandary, herody
Wiejska maskarada
Anna Kaźmierczak
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2019
liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...