Wiesz jak wygląda grynszpan (barwa wolności), urzet barwierski albo cynober? Mało znamy kolorów w porównaniu z innymi społeczeństwami, mało w edukacji naszych dzieci uwrażliwiania na odcienie, rozpoznawanie barw, dostrzegania ich w przyrodzie i nazywania. Ta książka nie tylko pomoże nazwać to, co dotąd było nieznane, ale przybliży sporo ciekawostek związanych z kolorami, czy pojedynczych historii w dziejach świata.
Kolor na przestrzeni dziejów i jego odczytywanie, powiązanie symboliki w różnych kulturach, pigmenty używane przez malarzy, wynajdowanie lub pozyskiwanie barwników z natury, to doprawdy fascynujące ujęcie dla małego i dużego odbiorcy.
Bo każdy kolor to inna historia, inna podróż w odległe zakątki i wieki, inna porcja informacji, które wpłynęły na nasze dzieje. Słusznie brąz mumiowy może kojarzyć się z życiem pozagrobowym, ale że proszek ze zmumifikowanych ludzi i zwierząt służył jako brązowy pigment, to już niespodzianka. Róż popularny dziś wśród dziewczynek, dawniej polecany był chłopcom, jako zdecydowana i mocna barwa:) Zielony kojarzy nam się z przyrodą, a skąd niebiesko-zielony grynszpan wziął się na miedzianobrązowej Statui Wolności? Dlaczego robotnicy z londyńskiej fabryki pracujący przy gumigucie często odwiedzali toaletę?
Ciekawej formie treści towarzyszą pięknie stonowane ilustracje w 24 kolorach! Chcesz je poznać?
Historia kolorów
tytuł angielskiego oryginału: The Colours of History.
How Colours Shaped the World
Clive Gifford
ilustracje: Marc-Etienne Peintre
tłumaczenie: Hanna Pasierska
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz