17.10.2019

Tribajka - Smok Wawelski


Oto trzecia po Czerwonym Kapturku i Trzech Świnkach niebanalna wersja w  żartobliwej odsłonie projektu Tribajka. Zaskakująca interpretacja znanej legendy pt. "Smok Wawelski". Rymowana, zabawna, zachęcająca do aktywności i pomysłowego wykonywania prac w scenerii rozgrywającej się od środka, blisko grodu i smoka. 

Król Krak podejmuje decyzję o pozbyciu się potwora, który zionie ogniem i pożera wszystko w całości. Grupa doborowa śmiałków szybko się organizuje, powstają ich portrety, a czytelnik uposaża ich w niezbędny sprzęt i sposób podróżowania, snuje pomysły nt. wyglądu smoka przed i po spotkaniu z nimi. A ponieważ jest to tylko legenda, kroi się nie lada niespodzianka dla czytelnika, bo smok okazuje się roślinożernym delikatnym zwierzem, w dodatku z alergią na rumianek:) Nie śmiałka, który go zgładzi, a doktora potrzebuje smok, odpowiedniego jadłospisu, ziół i wianka z rumianków na głowę wykonanego przez dziecko. Plotka szerzy się szybko, "sąsiednie miasto z wielkiej zazdrości, rozsiało plotki o smoka podłości, by ściągnąć do siebie krakowskich gości". A sposób okazał się całkiem dobry na wiele lat.

To legenda i blok rysunkowy do tworzenia własnej interpretacji nowej zaskakującej i zabawnej historii smoka, dostosowanej do współczesnych czasów. Propozycje rysowania, uzupełniania prowokują do pracy, pomysły są naprawdę świetne, kreatywne i dość zwariowane.

Smok wawelski
Karolina Grabarczyk
ilustracje: Nika Jaworowska-Duchlińska
wydawnictwo dziwny pomysł, Gdańsk 2019
liczba stron: 16

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...