23.09.2019

Czytam sobie Eko


Nowa linia wydawnictwa Egmont w serii „Czytam sobie Eko" to książki dla młodych czytelników, które w prosty i przyjazny sposób wprowadzają w tematykę ekologii i odpowiedzialności/dbałości o własne środowisko. Poprzez sylwetki bohaterów i ich zachowania udowadniają, że warto dbać o własną planetę, o pozytywne i prawidłowe nawyki od najmłodszych lat.

W książce Marcina Sendeckiego przeznaczonej na pierwszy poziom czytania pt. "Wielki skarb" czytelnik otrzymuje porcję informacji i ciekawostek nt. niezwykle istotnego skarbu, jakim jest woda. "Woda jest dobra, piękna i niezbędna do życia. Jako żywioł bywa także groźna, więc czasem trzeba na nią uważać, a zawsze szanować". Autor w prostych zdaniach opisuje czym jest woda, jak dopływa do naszych domów, by można ją wykorzystać do mycia, gotowania, pluskania się. Ale "dobrej wody rok po roku ubywa", dlatego warto ją szanować.

Jakie zachowania warto wdrożyć, by dbać o jej zasoby na świecie, by nie zabrakło jej w naszych kranach? Dodatkowo autor zamieszcza ciekawostki i namawia do niemarnowania żywności (wyrzucenie jednej kanapki to strata 90 litrów wody), do szacunku i oszczędzania, by nie zabrakło nam tak cennego daru.



Wielki skarb
seria: Czytam sobie Eko, poziom 1
Marcin Sendecki
ilustracje: Maciej Blaźniak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 32

Na poziomie drugim serii "Czytam sobie" (składam zdania, sylabuję, czytam dialogi) Zofia Stanecka opowiada o opłakanych dla zwierząt skutkach nadużywania plastiku przez człowieka, o zaśmiecaniu plaż i wód. W pełnej akcji i przygód książce pt. "Misja Inspektora Maskonura" namawia do dbałości o najbliższe otoczenie. Obdarza zabawnego i poważnego Inspektora Maskonura ważną misją zabiegania o czystość środowiska. Młody Maskonur wczuwa się mocno w swoją rolę. Bo sprawa jest trudna, "walka z plastikiem jest jak walka osła z wiatrakiem albo kury z samolotem". Plastiku jest na świecie tyle, ile wody w Atlantyku. Ale mimo to, kiedy jest potrzeba, Inspektor staje do walki, dzielnie ratuje kraba, ptaka, delfina. I może być z siebie dumny. A przy tym mocno namawia do zbierania śmieci, segregowania odpadów, świadomego robienia zakupów, recyklingu.

"Plastik jest wrogiem całego oceanu. Zjadany-zabija". Plastik, który leży, fruwa, pływa stanowi pułapkę na morskie i lądowe  istoty, jest wrogiem ryby, ptaka, ssaka, skorupiaka. Książka jest apelem kierowanym do najmłodszych o sprzątanie wokół siebie, o rozsądek, by produkować mniej odpadów, o naprawianie a nie wyrzucanie, o używanie bidonów zamiast butelek plastikowych, o czystą plażę, jezioro, morze, itd. Ilustracje Macieja Blaźniaka są doskonałym uzupełnieniem tekstu.



Misja Inspektora Maskonura
seria: Czytam sobie Eko, poziom 2
Zofia Stanecka
ilustracje: Maciej Blaźniak
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 48

Trzecia pozycja w serii Czytam sobie Eko to "Baba Jaga i Duch Puszczy". Narracja tej książki jest odpowiedzią na nierozumne wycinki drzew, które obserwujemy w ostatnich latach. Przystępnym językiem autor prezentuje Babę Jagnę, oddaną życiu w zgodzie z naturą, sympatyczną czarownicę, która po powrocie z Ameryki uprawia własny ogródek i rośliny lecznicze, jeździ na rowerze, korzysta z Internetu i jest EKO. Po wycince drzew Baba Jagna czuje się gorzej, ludziom śnią się koszmary. Baba Jagna jest błyskotliwa, nic nie dzieje się bez przyczyny, słusznie zauważa, że powiązane jest to ze znikaniem drzew. Dlatego staje dzielnie do walki z wycinką drzew i trzyma wspólny front z ekologami.

To dowcipna, a zarazem poważna i aktualna historia przeznaczona na trzeci poziom czytania (połykam strony, używam długich, złożonych zdań, rozumiem znaczenie  nowych słów). Dobrze oddaje zagadnienie troski o drzewa i ich niewątpliwy wpływ na zdrowie i spokój człowieka.


  
Baba Jagna i Duch Puszczy
seria Czytam sobie Eko, poziom 3 
Zbigniew Dmitroca
ilustracje: Joanna Furgalińska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2019
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...