3.08.2019

Spacer po Oslo - 9 kierunków, które warto wybrać


Długo zastanawiałam się, czy aby na pewno warto tam lecieć, to przecież luksusowe i drogie, i miasto, a ja wolę bardziej swojsko. Z drugiej strony chęć poznawania ciekawych miejsc, kultury, życia mieszkańców, ich umiejętności delektowania się słońcem i bliskością natury, przeważyła. A to, co zobaczyliśmy, przeszło nasze oczekiwania, wzbudziło ogromny zachwyt i pozostawiło wiele pozytywnych wspomnień. Co zatem warto przeżyć w Oslo, czym zachwycić dorosłych i dzieci?

1. Na pierwszy plan wysuwa się piękno architektury, która trochę onieśmiela. Bryły biurowców Barcode w dzielnicy Bjørvika, most Acrobat wywierają wielkie wrażenie i pokazują, jak dobrze może być w sercu miasta. Nadbrzeże Sørenga kusi, by wejść do zatoki Oslofjorden, i obejrzeć zachód słońca z dachu gmachu opery.





2.  Przejść głównym deptakiem Karla Johansona. Zajrzeć do luterańskiej katedry z XIX wieku przy placu Stortorvet, gdzie odbywają się śluby i koronacje królów norweskich. Do ratusza City Hall, w którym przyjmowani są znamienici goście, a którego wnętrze skrywa całą historię Norwegii w pigułce. I do Muzeum Pokojowej Nagrody Nobla, by zachwycić się działaniami człowieka na rzecz pokoju i lepszego życia.




3. Posmakować steku i pasztetu z wieloryba albo hiszpańskich churrosów na nabrzeżu Tjuvholmen, zajrzeć do The Salmon (Muzeum Łososia) - dumy Norwegów z dopracowanej strategii hodowli i pozyskiwania sporych dochodów. Przyjrzeć się Astrup Fearlney Museet (Muzeum Sztuki Współczesnej) i Tjuvholmen Sculpture Park (trzeba wiedzieć, że rzeźby i sztuka jest tu obecna na każdym kroku, fajnie jest przyglądać się jej z bliska). Obejrzeć panoramę miasta z niezdobytej przez wroga XIII- wiecznej twierdzy Akershus. 




4. Poczuć wolność w dzielnicy graffiti Grünerløkka, zapachy i smaki w hali targowej Mathallen, i powiew świeżości, siły wodospadów w parku położonym wzdłuż rzeki Akerselva (na trasie 8 kilometrów jest około 20 wodospadów i 26 mostów!, warto też pobawić się na wodnym placu zabaw przy świetnie zaadoptowanym budynku przebudowanym z dawnego silosa). Nie można pominąć drewnianych bardzo uroczych domków przy ulicy Damstredet.    






 
5. Zajrzeć do Botanical Garden (w Natural History Museum zmierzyć się ze szkieletem Tyrranosaurusa). Przejść uroczą ulicą Kampen, zobaczyć jak może wyglądać mozaika na więzieniu czy muzułmańskie centrum kultury (ulica Akeberg). Posmakować kuchni świata w Oslo Street Food. Wspiąć się na wzgórze Ekeberg z dużą ilością rzeźb (norweskich artystów, ale też S. Dali czy D. Hirsta), i parkiem linowym dla dzieci.








6. Poznać wyspy należące do Oslo, udać się na nie wodnymi promami. Niezamieszkana Hovedøya z cysterskimi ruinami klasztoru. Pełna uroczych małych domków i łódek Lindøya albo Nakholmen, ze skalistymi wybrzeżami, krabami, muszlami i doskonałą scenerią do dziecięcych zabaw i snucia przygód, niczym wziętych z Astrid L. 





7. Pojechać z dziećmi do "parku gołych ludzi" czyli oryginalnego zapierającego dech w piersiach Parku Vigeland z ponad 200 rzeźbami, 400-500 postaciami, monolitem ze 121 osobami i autoportretem artysty.



8. Spędzić dzień lub dwa w muzeach na półwyspie Bydgøy: Muzeum Łodzi Wikingów, Kon-Tiki, Muzeum statka polarnego Fram, Morskim, czy w Skansenie i Muzeum ludowym. Jest tu też park królewski i zamek. 






9. Pokonać lęk wysokości i spojrzeć w dół z dużej skoczni narciarskiej Holmenkollen (tu A. Małysz pięciokrotnie triumfował osiągając zwycięstwo w pucharze świata).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...