17.06.2019

Polscy superbohaterowie: co robili, jak żyli, czego warto się od nich uczyć?


Historie znanych zasłużonych polskich bohaterów, ich sylwetki, cechy charakteru, które pomogły osiągnąć wyznaczone cele, marzenia i pokonywane trudności, działania, które sprawiły, że po latach warto ich wspominać. Książki pomyślane są w taki sposób, że współczesność miesza się z dawnymi latami, w których żyli bohaterowie. Dzieciaki poznają sylwetki i to, co w nich najlepsze, wertują historię, szukają śladów. Może zapragną być choć po części tacy, jak poznani superbohaterowie?

"Irena Sendlerowa. Magiczny koralik" to przystępny sposób poznawania biografii wielce zasłużonej bohaterki przez grupę dzieciaków z klasy piątej. To też poznawanie siebie, i zrozumienie, że po wyglądzie nie warto oceniać innych. Majka i zarozumiała Wiktoria "która jest z tych, co zjedli wszystkie rozumy na śniadanie", ponury "odklejony" Ignacy, zostają przydzieleni do wspólnej pracy, muszą nauczyć się umawiać ze sobą, omawiać materiał, przygotowywać go w taki sposób, by dobrze przekazać na forum klasowym. Na koniec dochodzi jeszcze rosły, choć "dziecinny Karol", który miał się zająć superbohaterem komiksowym Spidermanem, ale biografia I. Sendlerowej okazała się ciekawsza i bardziej fascynująca.

I tak z dnia na dzień dzieciaki próbują swoich sił w chronologicznym układaniu życia bohaterki. Poznają ją i opisują od małej dziewczynki do dzielnej nieustraszonej ratowniczki Żydów w czasie wojny, po spokojną staruszkę i odwiedzających ją przyjaciół. Wrażliwość bohaterki kształtowana była przez całe życie, od dzieciństwa umiała działać na rzecz innych, dostrzegać tych, którzy potrzebują pomocy, znosić trudy życia (rodzice umarli kiedy była dzieckiem), być serdeczną, bawić się z dziećmi żydowskimi, "uczyć się w domu z powodu złego stanu zdrowia". Harcerstwo, studia w Warszawie, praca socjalna udowodniły, że jest właściwą osobą do pomocy innym, oddaną, empatyczną, pełną ciepła, wrażliwości i potrafi mądrze i skutecznie zarządzać swoim działaniem, tak by zapewnić los dla uratowanych (wyrabianie dokumentów, organizowanie zapomóg, wyżywienia, lekarstw, pieniędzy). Podczas wojny uratowała dwa i pół tysiąca ludzi. Pod pseudonimem "Jolanta" stworzyła doskonałą siatkę ludzi, którzy pomagali ratować mieszkańców z getta warszawskiego od okrutnej śmierci. Uratowana z więzienia w Pawiaku prze organizację "Żegoty", zmieniła nazwisko na Klara Dąbrowska i jako pielęgniarka dopełniła swoją życiową misję, pomagając innym. A rozgłos przyniosły jej dziewczyny ze Stanów Zjednoczonych, które wystawiły sztukę o Polce, która ratuje dzieci. Otrzymała w 1965 roku medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, a w 2007 Order Uśmiechu.


Polscy superbohaterowie: Irena Sendlerowa
Beata Ostrowicka
ilustracje: Elżbieta Moyski
wydawnictwo RM, Warszawa 2018
liczba stron: 96

"Jan III Sobieski. Afera w Wilanowie" to historia, której fabuła powstaje z trudem. Mama musi zdążyć w terminie napisać książkę o wielkim wodzu i sprawiedliwym władcy, który pod Wiedniem ocalił Europę przed tureckim najazdem, i któremu potem już nikt nie dorównał w mądrości, w oczytaniu, waleczności, zapale do zwycięstw, a przede wszystkim w pisaniu tak romantycznych pełnych miłości listów. Nie ma łatwo, wena przychodzi z trudem, niedopilnowane dzieciaki eksperymentują z chemikaliami. Jeśli zdąży z zakończeniem, cała rodzina uda się na narty, trzeba więc zmobilizować siły całej rodziny i zdobyć wszystkie cenne informacje o niezwykłym bohaterze. Dzieci pomogą w tym mamie, a czytelnik uzyska sporo informacji o dzielnym Janie, roztropnym władcy kraju Rzeczpospolitej Obojga Narodów, czułym ojcu i mężu.


Polscy superbohaterowie: Jan III Sobieski. Afera w Wilanowie
Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustracje: Elżbieta Moyski
wydawnictwo RM, Warszawa 2018
liczba stron: 96

"Maria Skłodowska-Curie". O małej, dorastającej i dorosłej Marii opowiada dzieciom starsza mieszkanka Warszawy, która jest zafascynowana jej postacią, zna jej biografię i miejsca związane z polską uczoną. Pani Janina jest pełną życia staruszką, z głową na karku i ciepłem, które potrafi rozdawać innym. Chętnie snuje swoje opowieści, kiedy spotyka małą Zosię biegającą za swoim psem. Zaprzyjaźnia się z dziewczynką, doskonałą słuchaczką, i oprowadza ją po wszystkich szczegółach z życia Marii Skłodowskiej Curie. Pokazuje miejsca w Warszawie związane z bohaterką (pomniki, kamienicę przy ul. Freta 16 na Nowym Mieście- miejsce urodzenia Marii, Pałac Staszica z zachowanymi listami). Opowiada jej o niezwykłym talencie małej Marii, zwanej Anciupecią, o zapale do nauki czytania, mówienia w obcych językach, o utracie mamy, o wielkiej pasji do nauki, studiach na kierunku nauk przyrodniczych na Sorbonie, pracy w laboratorium, odkryciu pierwiastków, Nagrodach Nobla, życiu we Francji, małych ratowniczych pojazdów "curie" i badań żołnierzy podczas wojny, założeniu Instytutu Radowego w niepodległej Polsce, słabości do czekolady i wiśni.

Pełna pasji superbohaterka rozpala wyobraźnię dzieci i dorosłych. Pokazuje, że warto mieć marzenia, i dążyć do ich realizacji. Warto rozpalać umysł dla nauki, odkrywać i ciężko wytrwale pracować.


Polscy superbohaterowie: Maria Skłodowska-Curie
Małgorzata Sobieszczak-Marciniak
ilustracje: Katarzyna Kołodziej
wydawnictwo RM, Warszawa 2017
liczba stron: 80

"Marszałek Józef Piłsudski". Bardzo przystępnie i ciekawie została przedstawiona historia życia Józefa Piłsudskiego, którego sylwetkę w postaci tajemnic, zagadek i naprawdę pobudzających wyobraźnię rzucanych ciekawostek, przedstawia dziadek swojemu wnuczkowi. Wnuczek najbardziej na świecie kocha piłkę nożną, więc nie do końca ma przekonanie do historyjek dziadka, ale kiedy do pierwszej dochodzi trzecia, piąta, i kolejna, jego ciekawość sięga zenitu. Bo przecież musi w końcu wiedzieć, kim był ten najpopularniejszy w Polsce wąsacz, co miał ważniejsze zajęcia niż piłka, przygody "niczym tajny agent z filmów akcji" (nie chodził do szkoły z braku ubrania, napadł na pociąg pocztowy, wydawał zakazaną gazetę, przekraczał nielegalnie granice). I dzięki niemu na meczu nikt nie wyrzuca ze stadionu za noszenie barw narodowych. Urodził się, kiedy Polska była w niewoli pod trzema zaborami, a w szkole trzeba było mówić po rosyjsku. Walczył w obronie wolności i niepodległości Polski. Doskonale konspirował i był gotowy na stawianie czoła przeciwnościom. Silny charakter, skromność, uczciwość i waleczność pomogły w osiągnięciu niewiarygodnych czynów. Kochał przyrodę, zwierzęta (Psa i Dorka), które z wielką miłością hodował. Pił mocną herbatę, chrupał twarde krakersy, sprawdzał dla swoich córek, czy wstążka zamoczona w Morzu Czarnym pozostanie czarna...:), kazał im liczyć ile łyżek zupy zmieści się w talerzu. Ukochany "Dziadek" nie tylko dla rodziny. Kilka razy odsiadywał kary w więzieniach, odmawiał jedzenie albo jadł wyłącznie jajka, by trafić do szpitala psychiatrycznego. Miał dom "bez kantów". Utworzył legiony, sędziował w grach drużyn legionowych. Nosił wąsy, bo... to tajemnica, o której także można tu przeczytać.

Świetnie przedstawiona sylwetka bohatera, nie sposób nie zainteresować się najsłynniejszym wąsaczem w Polsce, który miał związek nawet z piłką nożną:) Nic dziwnego, że dziadek Paweł chciał przekazać swoim wnuczkom takie historie, nic dziwnego, że wnuczek w pewnym momencie chce rozwiązywać kolejne zagadki, bo ciekawy jest bardzo, a cierpliwość musi jeszcze poćwiczyć.I wyobraźnię także, bo ta"pozwala przetrwać najtrudniejsze chwile w życiu".


Polscy superbohaterowie: Marszałek Józef Piłsudski
Małgorzata Strękowska-Zaremba
ilustracje: Kasia Kołodziej
wydawnictwo RM, Warszawa 2017
liczba stron: 96

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...