Uwielbiam tę formę prezentacji miast na znaczkach. Okładka przykuwa uwagę i zachęca do zajrzenia do tego, co w środku. A tam bogactwo polskich miast, przekrój tych małych i dużych, popularnych turystycznie i zachęcających do odwiedzin, słynących od wieków, utrwalonych w legendach i obyczajach, z motywami nowoczesnych form spędzania wolnego czasu.
W atlasie przedstawiono 30 polskich miast, które najpierw pokazano na uproszczonej mapie z podziałem na województwa. Każde z miast rozrysowane jest na jednej rozkładówce. O każdym z nich zamieszczono notatkę i krótką charakteryzację, z czego najbardziej słynie, w jakim leży województwie, jaką ma powierzchnię i ilu mieszkańców. Następnie rozrysowane są najsłynniejsze budowle, zabytki, charakterystyczne dla miejsca dania, tańce, regionalia, wystawy, cykliczne spotkania, parki, atrakcje. Czyli wszystko, co warto zobaczyć, przeżyć, posmakować.
Dla dzieci jest to proste kompendium, w którym mogą się łatwo odnaleźć, próbować poznać w danym miejscu to, co najbardziej dla niego charakterystyczne. Mogą traktować atlas jako przewodnik po danym miejscu, które odwiedzają. Mnie się najbardziej podoba to, że zamieszczono na rozkładówkach nie tylko miejsca, ale też atrakcje do wykorzystania w sposób aktywny, tj. parki linowe, skateparki, festiwale, muzea, teatry, parki przyrodnicze, ale też okoliczne atrakcje, do których warto zajechać, będąc w wybranym mieście.
Atlas miast Polski
Anna Garbal
ilustracje: Anna Rudak
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2019
liczba stron: 64
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz