06.04.2019

Król Popiel


Cóż za przyjemna forma poznawania legend. Co za postacie. Jaka zabawna kreskówkowa szata graficzna. Jaka zawartość, w dodatku w doskonałej cenie.

Gra przeznaczona na przedszkolny i wczesnoszkolny wiek, przyciąga myszami zbójami i zabawnie ucharakteryzowanym królem. Na początku zapoznajemy się z legendą, by lepiej wejść w fabułę gry. Klimat jest wyczuwalny, i o to właśnie chodzi, by poczuć tę waleczność myszy i nie dać się wystraszyć podłemu władcy. A kiedy znamy bohaterów i historię, o wiele łatwiej wczuwać się w akcję, łatwiej gonić króla.


Umieść figurkę króla na najniższym oknie wieży w Kruszwicy.
Dołóż kafelek z myszami na planszę, by dostać punkty (łącząc żółte kropki) albo spotkać się z królem i przepędzić go wyżej. Przeprowadzaj głodne myszy, które wyszły z jeziora Gopło i podążają na sam szczyt wieży w Kruszwicy, by dogonić bezlitosnego dla mieszkańców władcy. Gra kończy się, gdy król dociera na szczyt (ostatnie wolne okno wieży), gdzie według legendy został pożarty przez myszy, a wygrywa gracz który w czasie walki z władcą zgromadzi jak najwięcej punktów.

Kafelki mają różne kształty, dokładaj je tak, aby stykały się z innymi klockami lub krawędziami wieży jak największą powierzchnią. Staraj się łączyć widniejące na kaflach połówki żółtych kropek w całość, aby zdobywać za to punkty. Bonusy są też za każde przepędzenie Popiela na wyższą partię wieży (czyli dotknięcie bokiem dokładanego kafelka z polem okna na którym stoi władca, losujesz wtedy żeton nagród i dostajesz nagrodę). Za każdym razem do wyboru masz 1 z 3 kafelków wyłożonych na planszę.

Gra uczy koncentracji i umiejętności szukania jak najkorzystniejszych dla siebie rozwiązań. Idealna dla dzieci 5-6 letnich i 7-9 (zintegrowane nauczanie: język polski + matematyka, do tego ćwiczenia z logicznego myślenia, skutecznego planowania - najpierw klocek, potem jak najlepsze dla niego ułożenie, wyobraźnia przestrzenna, itd.). Dzieciaki świetnie planują umiejscowienie kafelka, liczą kropki i zacierają ręce, kiedy udaje im się zdobyć jakiś bonus.


Sprawdzi się do grania rodzinnego, by poznawać polską kulturę, główkować w dobrze pomyślanej atmosferze. Zasady gry są bardzo proste, do zrozumienia w kilka minut, mechanika działa bardzo sprawnie. Dwustronna plansza pozwala na zróżnicowane rozgrywki, które są tak szybkie, jak na pościg przystało.

Król Popiel
autor: Jan Madejski
ilustracje: Grzegorz Molas
wydawnictwo Granna, Warszawa 2019
dla 2-5 osób, wiek 6+, czas rozgrywki ok. 15-20 minut
zawartość opakowania: dwustronna plansza, 36 kafli z myszami, 5 pionków myszy, pionek króla Popiela, 8 żetonów nagród, 5 dwustronnych znaczników, 6 podstawek, instrukcja

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...