13.09.2017

Niezłe ziółka. Gra pełna smaków


Nie lada znawcą ziół i spryciarzem trzeba być, by szybko ugrać swoje i dobrze na tym wyjść końcowo uzyskując dużo punktów. Gra domaga się właściwego planowania, obserwowania współgraczy, co gromadzą w swoich ogrodach, a co dostępne jest we wspólnym ogrodzie, właściwego wychwytywania momentu, w którym dobrze będzie przesadzać swoje zioła.   

Gra polega na sianiu ziół do wspólnego i prywatnego ogrodu (Wykładane z talii ziół karty są widoczne dla wszystkich graczy. Gracz dobiera kartę z talii, jedną umieszcza we wspólnym ogrodzie, drugą w prywatnym, w zależności od podjętej decyzji). A we właściwym momencie przesadzanie ziół do jednego z własnych czterech naczyń (w odpowiednim zestawie: identyczne zioła, różne zioła, pary, zwykłe lub specjalne zioła) wykonane przed sianiem. 


Ogrody nieustannie się powiększają. Zadaniem graczy jest dobre uchwycenie momentu przesadzania, by ugrać jak najwięcej. Pozyskane w odpowiednim momencie najbardziej aromatyczne zioła automatycznie wyznaczają ilość zdobytych punktów (właściwie ułożoną kartą), która jest widoczna dla innych graczy. Bonus w postaci ciastka ziołowego przysługuje temu, kto pierwszy umieści zioła specjalne w szklanym wazonie. 

Gra kończy się, gdy wyczerpała się talia ziół i gracze nie mogą już użyć żadnego ze swoich naczyń. Wygrywa ten, kto zdobędzie największą liczbę punktów za wszystkie swoje naczynia oraz za zioła, które zostały w jego własnym ogródku.Gra przeznaczona jest dla 1-4 graczy. W 3-4-osobowym składzie gra się naprawdę dobrze i sprawnie. Jest wariant 1-osobowy (gracz wykłada 3 karty ziół: do prywatnego ogrodu, wspólnego, i na stos kart odrzuconych), drużynowy (wysiewa się 3 karty: dla siebie, do wspólnego ogrodu i dla gracza z drużyny. Tu jak w np. Team play trzeba dodatkowo obserwować i wyczuwać co planuje osoba z drużyny) oraz ekspercki (karta w chwili dobierania jest zakryta, a końcowo liczy się najniższa liczba punktów:).


Początkowo rozgrywka wydaje się zwykłym dobieraniem i uzupełnianiem ogrodów. W rezultacie mechanika jest tak skonstruowana, że działać trzeba rozmyślnie, szybko, mieć szeroko otwarte oczy, i nie dać się zwieść przeciwnikom, którzy czyhają na swoje zestawy  i podbierają karty ze wspólnego ogrodu w najmniej oczekiwanym momencie. Estetycznie wykonana kolorowa grafika i zaplecze edukacyjne nie tylko dla botaników, ale i tych, którzy cenią kuchnię i balkon/ogród pełne zielonych pachnących ziół. A jeśli czegoś nie wiedzą o uprawie, zastosowaniu, wykorzystaniu zioła, mogą doczytać z dołączonych do gry kolorowych kart, i dużo ćwiczyć, żeby dojść do poziomu Mistrza (jak w Winnicy).  

Niezłe ziółka
tytuł oryginału: Herbaceous

Eduardo Baraf, Steve Finn, Keith Matejka
ilustracje: Benjamin Shulman, Beth Sobel
wydawca: Granna, Warszawa 2017
dla 1-4 osób, wiek 8+
zawartość pudełka: 72 karty ziół, 1 karta ciastka, 1 karta osiągnięć ogrodniczych, 4 karty pomocy, 10 kart o ziołach, instrukcja

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...