28.07.2017

Frogi


Gra składa się z kafelków i kolorowych urzekających żabek. Mechanika jest prosta, zasady nie stanowią problemu, już 7-latek gra ze zrozumieniem i planem. Grywalność jest spora, dzięki planszy, którą można układać na wiele sposobów i losowo wybieranym kafelkom akcji.

Znamy podobnie zmieniającą się planszę w Hej, to moja ryba!. Tu kafelki nie znikają, ale odwracamy je na drugą stronę. Celem jest przeprowadzenie swoich 3 żabek na pola startowe pozostałych graczy. Nie jest to bezproblemowe, bo po drodze czyhają różne pułapki. 

Przed rozpoczęciem gry układamy kafelki terenu (liśćmi do góry) w dowolnej konfiguracji (w instrukcji podano kilka przykładów), 4 kafelki startowe i 4 kafelki terenu specjalnego. Każdy z graczy wybiera kolor żabek i 4 kafelki akcji wylosowane z 8 dostępnych.

Umieszczone na planszy kafelki terenu zawierają: potwora (jeśli żabka zatrzyma się na nim, gracz traci dwój ruch w kolejnej rundzie), niezatapialny kafelek, możliwość podwójnego ruchu oraz kafelek dla dwóch żabek na jednym miejscu.
Podczas gry każdy w swoim ruchu ma możliwość wyboru 1 z trzech działań:
- może przesunąć żabkę na sąsiedni kafelek (niedozwolone są ruchy na skos),
- odtopić uprzednio zatopiony kafelek poprzez jego odwrócenie,
- skorzystać z jednej z dostępnych akcji specjalnych.

Poruszanie się po planszy odbywa się zgodnie z kilkoma zasadami: ruch może odbyć się tylko na sąsiadujący kafelek, który styka się bokami, tylko na kafelki niezatopione. Jeśli takiej opcji brakuje następuje odtapianie kafelka i stanięcie na nim, a po wykonaniu akcji ponowne zatopienie.
Kafelki akcji umożliwiają: wykonanie podwójnego skoku, zamianę sąsiadujących ze sobą żabek:), odtopienie lub zatopienie dowolnego jednego lub dwóch kafelków, wykonanie ruch żabką przeciwnika, zamianę dwóch kafelków miejscami oraz zablokowanie przesunięcie naszej żabki przez innego gracza.

Podczas rozgrywki sporo się dzieje i do końca ważą się losy graczy, choć pierwsze żabki docierają szybko do celu, ostatnie mają to zadanie utrudnione. Zwycięzcą zostaje gracz, który jako pierwszy umieści wszystkie swoje żabki na kafelkach startowych innych graczy. Radość zwycięzcy jest duża, bo przeprawa pełna emocji i rozpatrywania opcji. Szkoda, że plansza robi się taka nierówna przy kolejnych ruchach.


Frogi
Adam Kałuża
ilustracje: Piotr Socha
wydawca: Granna, Warszawa 2017
seria GraMY
dla 2-4 osób, wiek 7+
zawartość: 12 kolorowych figurek żabek, 46 kafelków terenu, 32 kafelki akcji, instrukcja 

propozycję grania rodzinnego w towarzystwie 
rechoczących żab dołączamy do grupy:
http://projektgrajmy.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...