24.03.2018

Park dinozaurów


Ratuj dinozaury, ćwicz pamięć i taktykę, bez rywalizacji, w trybie kooperacyjnym. Możesz konsultować swój ruch z innymi.

Park dinozaurów to kolejny tytuł w serii Rodzinka wygrywa (1, 2, 3), kierowany do najmłodszych graczy, którzy wchodzą w świat planszówek. Nie zraża porażką, bo gra polega na wspólnym podejmowaniu decyzji, nawet jeśli przegra się wspólnie, nie boli tak, jak w pojedynkę.

Na czym polega?
Gra polega na ratowaniu dinozaurów przed zbliżającym się meteorytem. Każdy z dinozaurów musi przejść (zgodnie ze wskazówkami zegara) wyznaczoną drogę od miejsca startowego do tego samego punktu. Na środku leżą zakryte żetony. Po wyrzuceniu kostką gracz porusza dowolnym dinozaurem. Zatrzymuje się na polu z obiektem, próbuje odkryć żeton który będzie pasował do tego obiektu (taka wersja memo). Jeśli to się uda, dinozaur jest bezpieczny, ruch wykonuje kolejny gracz. Jeśli gracz nie odkrył pary, przesuwa meteoryt o jedno pole do przodu, zbliżając moment zbliżenia meteorytu z ziemią.
Jeśli dinozaur zatrzyma się na polu startowym innego dinozaura, jest bezpieczny, gracz nie szuka pary i nie przesuwa meteorytu.
Jeśli dinozaur zrobi pełne okrążenie i dotrze na swoje pole startowe, jest uratowany.
Jeśli meteoryt dotrze na ostatnie miejsce swojego toru, a dinozaurom nie udało wrócić na pola startowe, gracze przegrywają.Wersja podstawowa opanowana?
Pora na utrudnienia:)
Np.: *zmień planszę na drugą stronę - dłuższy tor do przejścia;
* dodaj 1, 2, 3..., 8 zakrytych żetony tyranozaurów do pozostałych żetonów obiektów; kiedy odkryjesz żeton z tyranozaurem, połóż go na pierwszym wolnym polu za dinozaurem, który właśnie poruszyłeś, w ten sposób tyranozaur blokuje to pole, tzn. żaden dinozaur nie może na nim się zatrzymać (przejść może); dodatkowo przemieść meteoryt o jedno pole do przodu;
*rozpocznij grę z meteorytem przesuniętym od razu o 2, 3 pola do przodu;
*poruszaj dinozaurami w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara:)


Sympatyczna gra, maluchy uwielbiają tę serię, a dinozaury jeszcze bardziej. Tematyka, taktyka i ćwiczenie pamięci, na plus. Jest frajda wygrywania. A pomoc dinozaurom w ucieczce przed zbliżającym się meteorytem wyzwala emocje, mobilizuje małych zawodników do pomocy sobie i typowania właściwych ruchów, odkrywania odpowiednich żetonów. I tak powinno być!

Park dinozaurów
Stefan Kołecki
ilustracje: Zofia Burkowska
wydawca Egmont, Warszawa 2018
zawartość pudełka: dwustronna plansza, kostka, meteoryt, 4 dinozaury, 8 żetonów obiektów, 8 żetonów tyranozaurów
dla 1-6 graczy, wiek 3+

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...