23.03.2018

Szukaj, odkrywaj, dotykaj - jak oswajać angielski, cz. 3


W ostatniej części spotkań z angielskim chciałabym Wam pokazać, jak można przyjemnie i bez stresu poznawać język angielski, dzięki odpowiednim książkom.

Jako pierwszą pozycję proponuję wielkoformatowe wydanie pt. "Na tropie angielskich słówek". Bogato ilustrowane przez 12 polskich ilustratorów. Do budowania historii, obserwowania, wypatrywania  i szukania ukrytych szczegółów w języku angielskim (z polskim tłumaczeniem). Dużych rozmiarów kartonowy picturebook.
Każda rozkładówka to inne zagadnienie odpowiednio rozrysowane i opisane. I tak: na statku pirackim Kamila Kozłowska wprowadza temat liczb, w pracowni malarza Daria Bidzińska oprowadza po świecie kolorów i kształtów, tropiąc złodzieja wpadają do głowy przyimki, w lunaparku przeżywamy moc emocji pokazanych na ilustracjach przez Katarzynę Urbaniak, a w ułatwieniu zapamiętania podstawowych przymiotników i przeciwieństw pomaga wyprawa na planetę dziwolągów. Przyjemna to sprawa, ze względu na różnorodność stylów ilustrowania i ujmowania zagadnienia, czcionki, która nie nudzi, nie zmywa się z tłem. 

Na stronie Kapitana Nauki można osłuchać się z proponowanymi słówkami (w formie mp3). Książka zajęła 1 miejsce w konkursie "Świat przyjazny dziecku". Mali detektywi, fani picturebooków w tym przypadku skorzystają podwójnie, tropiąc historie, poszerzą swoje słownictwo i utrwalą podstawowe słowa z języka angielskiego.
Na tropie angielskich słówek
ilustracje: Daria Bidzińska, Katarzyna Fuss, Katarzyna Kołodziej, Agata Kopff, Tomasz Kowal, Kamila Kozłowska, Maciej Łazowski, Marcin Minor, Robert Romanowicz, Katarzyna Urbaniak, Paulina Wyrt,
wydawca: Kapitan Nauka, Warszawa 2017
liczba kartonowych stron: 24

Kolejne pozycje przeznaczone są dla maluchów. Takie, z których dziecko poznaje pojedyncze słowa, odgłosy zwierząt, dotyka różnych faktur, otwiera okienka, jest ciekawe, co dalej, i bardzo zadowolone. Książeczki, które rozwijają słownictwo, stymulują do poznawania i nazywania świata, do kontaktu z rodzicem, ćwiczą koordynację ręka-oko, uwrażliwiają dotyk. Jakość wykonania książeczek jest doskonała, bezpieczna dla rocznego czy dwuletniego dziecka. Przynosi frajdę z dotykania, odkrywania, zaskakuje i ciekawi.

"Touch and Feel Farm" to książka sensoryczna przeznaczona dla najmłodszych. Stymuluje rozwój mowy, umiejętności językowe, nazywanie i opowiadanie o tym, co na obrazkach, ćwiczy koordynację ręka-oko (pokaż gdzie jest, dotknij...), wspiera interakcje między rodzicem a dzieckiem (rodzic opowiada co widzi, świetnie naśladuje dźwięki, dziecko obserwuje, domaga się tej formy kontaktu, naśladuje to, co widzi i słyszy:).
Jak mięciutka jest owieczka, kaczuszka, szczeniak. Jakie odgłosy wydaje gęś, kogut, źrebak. Dotknij, nazwij, spróbuj naśladować odgłos. A jeśli już znasz zwierzaki doskonale, zamknij oczy i spróbuj rozpoznać po fakturze, jakie to zwierzę? Najsympatyczniejsze zwierzęta zamieszkujące farmę do dotykania, głaskania, nazywania i naśladowania odgłosów.

Touch and Feel Farm
Scholastic Children's Books UK, Londyn 2015
liczba stron: 12


Książeczki w serii "Early learners. Touch and Lift" świetnie zaspokajają ciekawość i chęć odkrywania. Poręczny format z wygodną rączką do uchwycenia. Każda strona skrywa okienka, w których czeka kolejny obrazek, słowo. Tytuł "First 100 words" zawiera np. kategorie: rodzina, ciało, jedzenie i picie, kolory i figury. 100 słów z najbliższego otoczenia, które pomagają nazywać, dotykać, w przyjemny sposób poznawać ich fakturę.
W książce "First 100 things that go" dziecko odkrywa pojazdy i słowa związane z transportem drogowym, wodnym, powietrznym. To 100 słów o pojazdach poruszających się w mieście, imponujących maszynach wykonujących roboty, zadziwiających środkach transportu, czynnościach wykonywanych nad morzem, na śniegu czy w powietrzu. Rzeczy, które pobudzają wyobraźnię, uczą nazywania otaczającego świata, okienka zachęcają do odkrywania i pracy rączki. Kolorowa grafika, z postaciami dziecięcymi z różnych stron świata. Jest pięknie, radośnie i bajecznie.

First 100 words 
With 40 flaps
seria: Early learners. Touch and Feel
liczba stron: 10

First 100 things that go 
With 40 flaps
seria: Early learners. Touch and Feel
liczba stron: 10

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...