16.02.2017

Atlas miast


Intrygował mnie ten atlas, okładka ze znaczkami konkretnych miejsc od jakiegoś czasu nie dawała spokoju:) Znaczki lubię i zbierałam w dawnych latach. A takie z zabytkami, zwierzakami, postaciami są ekstra!

Czym wyróżnia się ten atlas? Są przecież różne mapy i atlasy (np. smaku, świata), takie które zawierają mapy kontynentów i krajów. Tu autor i ilustrator skupili się na miastach, tych najbardziej atrakcyjnych na świecie. Wybrali spośród wielu 30 i pokazali, dlaczego warto udać do nich, co w nich przeżyć, czego posmakować. Wędrówka po kolejnych miastach jest bardzo przyjemna, ilustracje są wyraźne, jasno wskazują, co warto zrobić w danym miejscu, kierują, naprowadzają, by wracając nie mieć poczucia żalu, że coś ważnego nas ominęło. Pokazują to, co najciekawsze dla dziecka. I głośno wołają: jedź i zobacz to na żywo!

Jakie miasta zostały ujęte w atlasie? Lizbona, Barcelona, Londyn, Amsterdam, Paryż, Rzym, Berlin, Helsinki, Oslo, Kopenhaga, Sztokholm, Ateny, Stambuł, Praga, Budapeszt, Moskwa, Montreal, Toronto, Chicago, Nowy Jork, San Francisco, Meksyk, Rio de Janeiro, Buenos Aires, Warszawa, Hongkong, Tokio, Seul, Mumbaj oraz Sydney.

Co prezentuje każda rozkładówka? Nazwa miasta, flaga kraju, w którym się znajduje, język, populacja. Następnie narysowane i często podpisane: najważniejsze zabytki, miejsca stare i nowoczesne, warte uwagi turysty, charakterystyczne potrawy warte spróbowania, słynne osoby związane z miastem czy krajem, kultura i sztuka, typowa dla miejsca muzyka, strój, obyczaje, aktywności sportowe, kościoły, restauracje, ważne rzeki czy jeziora, zwierzęta i rośliny. A dodatkowo jakiś drobny elementy do wyszukiwania i ćwiczenia spostrzegawczości.

Jakiego typu wskazówki tu spotkamy? "Pokręć się na London Eye. Przyjrzyj się pokazom ulicznym na La Rambla. Wstąp na bazar kwiatowy na wyspie Ile de la cite. Zamów rzymską pizzę. Zabaw się w muzeum dla dzieci Machmit", itd.

To bomba ilustracyjna i informacyjna. Ciekawią zwłaszcza te miejsca, w których udało się nam gościć. Ale marzenia nadal mamy i chętnie odwiedzimy kolejne miasta świata.

Atlas miast. Podróżuj po świeciez przewodnikiem po 30 miastach
Georgia Cherry
ilustracje: Martin Haake
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 64


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...