15.02.2017

Ale historia... Jadwiga kontra JagiełłoTak podawaną historię o Mieszku i Kazimierzu, Jadwidze i Jagielle można czytać bez wysiłku i namawiania. Podobnie jak poprzednie tomy, tak i tę połknęliśmy niepostrzeżenie i z uśmiechem. Zajęło nam to trochę soboty i niedzielę.

Sposób przenoszenia się w czasie, jaki mają możliwość uczniowie pana Cebuli jest niezwykle skuteczny i pewnie wielu uczniów marzy o takich lekcjach (choć nie wszyscy bohaterowie książki to lubią, zwłaszcza kiedy coś się psuje w systemie przenoszenia w odległe wieki, albo ktoś się gubi). Jak w poprzednich częściach znów uczniowie przenoszą się w czasy historyczne, by zebrać potrzebne im informacje, zbadać sprawę panowania królestwa Jadwigi i jej męża Władysława Jagiełły. Bo nie wszystko co utrwalone i przekazywane w historii Polski jest prawdą, na to pan Cebula uczula swoich uczniów. 
Owszem, można zostawić swój podpis: "Byłem tu. G. 1385", poszperać w średniowiecznej kuchni, posmakować anyżowych precelków, poczuć klimat pieczenia pierników, dać się zaskoczyć się ceną landrynki (tyle ile dzisiaj samochód!), podziwiać, że naprawdę liczyło się dobro państwa, a nie czyjeś widzimisię (stary poganin Jagiełło z Litwy i 14-letnia dziewczyna). Zbadać, kto dał z siebie więcej, kto czym zarządzał, w czym była najlepsza Jadwiga, a jakie funkcje objął jej mąż.

Sprytne wyprawy uczniów i ich wchodzenie w codzienne życie czasów średniowiecza pozwala poczuć klimat walk, sprawy zakonu krzyżackiego na polskich ziemiach, trudności w podbijaniu, dołączania i odbierania ziem, chrzczenia pogańskich ludów, dogadywania się małżonków w sprawach politycznych, uporu w dążeniu do celu, rozwagi w podejmowaniu działań. W ten sposób otrzymujemy wgląd w całe sytuacje i sylwetki wspaniale podsumowywane przez ilustratora w komiksach. Wiemy że Jagiełło nie lubił jabłek, że najchętniej spędzał czas na sedesie wzdychając i podejmując gości i ważne decyzje:) Wiemy jak sprytnie zostawił resztki krzyżaków, a po 47 latach zamek w Malborku bez jednego strzału znalazł się w rękach Polski.

Sposób podawania czytelnikowi historii i humor komiksowy zachęcają do zgłębiania historii. Niech trwa do czasów nam współczesnych duet Bąkiewicz-Nowicki:) Jeśli nie lubicie historii, koniecznie sięgnijcie po tę serię!

Ale historia... Jadwiga kontra Jagiełło
Grażyna Bąkiewicz
ilustracje: Artur Nowicki
wydawnictwo Nasza Księgarnia, Warszawa 2017
liczba stron: 224

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...