04.01.2017

Odkrywanie świata


Lubimy podróże, jeśli nie realnie, to przynajmniej na kartach książek. Tam zawsze czeka jakaś przygoda, coś do odkrycia, zachwytu, zafascynowania się i sprawdzenia swoich sił.

"W 80 dni dookoła świata" to najsłynniejsza opowieść francuskiego pisarza Juliusza Verne'a z 1872 roku wielokrotnie wznawiana i ekranizowana. To wydanie inspirowane jest oryginałem, zmienione i wydane na nowo z ładnymi ilustracjami włoskiej rysowniczki Francesci Rossie. Dziś wielu śmiałków pokonuje świat, planuje połączenia lotnicze, wydaje oszczędności życia i spełnia marzenia. Niewzruszony angielski dżentelmen Fileas Fogg na spotkaniu z przyjaciółmi przy grze w wista, zakłada się, podejmuje tę odważną decyzję i wyrusza w świat w celu pokonania go w 80 dni. Towarzyszy mu dość zabawny i mniej zdyscyplinowany lokaj pod wiele mówiącym pseudonimem Obieżyświat. W pościg za nimi podąża detektyw Fix. Świat czeka na nich z otwartymi ramionami. Pełen przygód, egzotyki, czasem utrudnień, czasem miłych spotkań, ciekawych połączeń niemal każdym rodzajem  transportu, poznawaniem natury ludzkiej w odległych zakątkach, zaskoczeń i niespodzianek. 

Dość prężny język i sporo ilustracji sprawiają, że przygody Fileasa Fogga i Obieżyświata mijają niepostrzeżenie. Okrążając Ziemię bohater zyskuje jeden dzień, który przyczynia się do wygranej zakładu z kolegami. Zjawia się w klubie Reforma o umówionej godzinie 80 dni od ostatniego spotkania. Ponadto wraca nie tylko z nową towarzyszką podróży, ale i przyszłą towarzyszką życia.

W 80 dni dookoła świata
na podstawie powieści Juliusza Verne'a
ilustracje: Francesca Rossi
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 96


Druga pozycja pomagająca w odkrywaniu świata to wielki "Atlas smaku". Wędrowanie po kolejnych krajach w poszukiwaniu oryginalnych smaków, przypraw, nietypowych składników. To atlas dla rodzin smakoszów, do wspólnego odkrywania, podpatrywania, poznawania.
Każda część świata poprzedzona jest dużą mapą. Potem wgłębiamy się w poszczególne kraje i jego sekrety kuchenne, uprawiane rośliny, charakterystyczne dania, przepisy, składniki, nietypowe produkty kuchni, występujące zwierzęta. Ponadto sporo kolorowych ilustracji i dodatkowych informacji na temat nasion, owoców, warzyw, ich uprawy i wykorzystania. Ciekawostki związane z miejscowymi przysmakami, sposoby pozyskiwania, wytwarzania typowych specjałów. Przekrój od napojów, słodkości, pozyskiwanych owoców i warzyw, przez smażone owady, owoce morza, aż po tradycyjne i regionalne potrawy. Zaznaczone są też produkty Slow Food i Slow Fish. Pokazana droga, jaką muszą pokonać produkty, by trafić w odpowiednie miejsce. Skąd przywędrowały na polski stół ryż, kawa czy cytrusy. Zaznaczone są tez stolice krajów, niektóre zabytki i ważniejsze miejsca.

Ilustracje Febe Sillani prowadzą przez krainę roślin i zwierząt od Europy, przez Ameryki, aż po Australię i Oceanię. Duży format wkomponuje się rozmiarem na półkę obok ulubionych "Map" państwa Mizielińskich.

Odkrywanie tajemnic kulinarnych, znajomość tajników podróży, to zajęcie nie tylko dla dorosłych. Przy tych książkach dziecko wchodzi w to, co nieznane, odkrywa kawałek zdumiewającego świata.

Atlas smaku
Gulia Malerba, Febe Sillani
wydawnictwo Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 72

Trzecia pozycja to "Klub małych podróżników w czasie. Historia Polski". Pewnego  dnia na strychu starego domu dzieci znalazły coś niezwykłego, coś co wyglądało jak wehikuł czasu. Urządzenie udało się uruchomić. Dzięki niemu dzieci zajrzały do kilku epok w historii Polski.

Taka podróż w czasie wiąże się z poznawaniem dat panowania królów czy granic Polski, kolorowaniem tarcz, strojów, naklejaniem brakujących elementów, szukaniem par takich samych, ozdabianiem koron i ksiąg średniowiecznych, projektowaniem witraży, błądzeniem w labiryncie namiotów sułtana tureckiego, itd.
Wehikuł czasu pozwala dzieciom zajrzeć do czasów spokojnych, ale i do podbojów, zaborów, wojen. Pokazuje to, co najbardziej charakterystyczne dla poszczególnych wieków, najsłynniejszych władców, okresy świetności i upadków Polski. Długa i skomplikowana historia Polski dla małych odbiorców w przystępnej formie.


Klub małych podróżników w czasie. Historia Polski.
Poznajemy, zgadujemy, kolorujemy, bawimy się
Joanna Myjak
FK Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2016
liczba stron: 100

Odwiedzając Salę Małego Podróżnika w Gdyni nasunęły nam się jeszcze inne cudowności związane z odkrywaniem świata. Warto zwrócić na nie uwagę. "Przygody Śnieżka i Węgielka" w Amazonii i głębiach oceanu P. Wechterowicza do uzupełniania i twórczej kreatywności oraz Zadaniariusz o "morzu" wyd. TAKO. Cudowne miasta "Londyn" i "Nowy Jork" w oczach M. Saska wyd. Dwie Siostry. Delikatną kreską Sempe'go nakreślone ulice i budynki "Paryża". Włochy z bliska i "Mamma mia" według M. Utnik-Strugały. I "Świat w sekundzie", czyli co się dzieje w różnych częściach świata w jednej sekundzie. Znane i lubiane: "Domek" i "Zakątki"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...