03.01.2017

Zero


To mała karciana gra, pudełko (10x10 cm) niewiele większe od Story cubes, a frajda z grania i zmierzania do zera duża.

7 kolorów kart solidnie wykonanych ponumerowanych od 1-8. Proste reguły, szybkie ciekawe i dość emocjonujące rozgrywki, dla większych wyjadaczy pewnie nawet zbyt nudne. Gra autorstwa Reinera Knizi, więc pomysł na kombinacje i ciekawą taktykę jest obowiązkowy (i mój ulubiony). Podliczanie punktów też jest ok, proste i bez zbędnych utrudnień.

Rozdajemy po 9 kart dla każdego gracza. Na stole wykładamy 5 kart ze stosu i są to karty do wymieniania dla graczy. Zbieramy karty do kompletu: 5 w tym samym kolorze + 5 o tej samej wartości liczbowej (jedna jest więc wspólna dla obu zestawów). 5 kart lub więcej w tym samym kolorze lub o tej samej wartości oznacza 0 punktów i czasem wcale nie jest proste do szybkiego zebrania:) Dużo zależy od tego, co dostaniemy na początku i jakich wyborów dokonamy obserwując, co zbierają inni. W grupie 4-5 osób jest więcej wymienianych kart i większa przyjemność dobierania.

W każdej z tur gracz zobowiązany jest wymienić kartę z ręki i dobrać z puli lub spasować. Musi to robić w taki sposób, aby na koniec tury, gdy wszyscy gracze spasują 2 razy lub któryś z nich uzyska tytułowe "zero", mieć jak najmniej punktów. A jeśli nie mamy kompletu równego zeru, trzeba podliczyć to, co mamy na ręce: jeśli więc mamy od jednej do czterech kart np. o wartości 5 dostajemy pięć punktów. Wartość kart nie sumuje się, nie ma znaczenia czy mamy dwie, trzy czy cztery karty z tą samą cyfrą. 4 karty o wartości 8 oznaczają 8 punktów, 3 karty o wartości 1 oznaczają 1 punkt itd.

Blef, taktyka i obserwacja. To bardzo przyjemne zestawienie dla każdego, kto lubi karty, kombinacyjne granie z innymi, sprytne planowanie i końcowe obliczanie. Przypadła nam do gustu bardzo, karty i mechanika grania jest naprawdę ok.
Zabieramy ją gdzie się da:)

Zero
Reiner Knizia
Fabryka Kart Trefl, Kraków 2014
dla 3-5 graczy, wiek 8+
zawartość pudełka: 56 kart + instrukcja

Dorzucamy "Zero" do dużego już zestawu akcji:

Wpis bierze udział w projekcie obalającym mit grania w karty tylko hazardowo, co nam się bardzo podoba. Wspieramy akcję i udowadniamy, że karty mają wiele zastosowań. Ten zestaw towarzysko sprawdza się ekstra:)


http://projektgrajmy.blogspot.com/2017/01/kto-gra-w-karty.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...