10.12.2016

Story cubes- jak bawić się słowami i budować historie


Niepozorne kości (9), na każdej z nich inne rysunki. I co dalej?

Dalej historia toczy się szybko, bo każde kolejne wyrzucenie kości, to pretekst do budowania opowiadania. Najpierw początek, czyli "Dawno dawno temu", albo "Pewnego razu...", wymyślenie wątku, postaci (z tych kości, które najbardziej pasują), potem kolejne kości i rozbudowa opowiadania, a na koniec ostatnie rysunki, kończenie, wymyślanie puenty lub zaskakujących przygód. Kolejność wyrzucania, podejmowane tematy, liczba kości, to wszystko można zmieniać i dostosowywać do siebie. Rundy mogą być krótkie, zważywszy na wiek lub umiejętności graczy. Jednoosobowe lub drużynowe. Bo kiedy zasiądą do kości ci o wybujałej wyobraźni i z dużą ilością tłoczących się myśli i skojarzeń do rysunku, można snuć nieprawdopodobne historie w języku polskim i każdym innym. W każdej grupie wiekowej, różnych językach, dobrze kiedy towarzystwo mocno wymieszane i z poczuciem humoru. Wtedy historie nabierają smaku. A kiedy historia dobrze się toczy, niejeden chciałby mieć w niej udział i dołożyć swój pomysł.

Nie sądziłam, że proste kości mogą się tak spodobać. Nie ma punktacji, rywalizacji, jest kreatywność:) Kości bawią, integrują, śmieszą, rozwijają słownictwo, wyobraźnię. Gra nie ogranicza schematami, uczy wnioskowania i snucia opowieści, myślenia przyczynowo-skutkowego. Tyle wystarczy. A kiedy się znudzi, można dokupić dodatki (akcje, podróże, baśnie, poszlaki, prehistoria), czyli kolejne rysunki na kościach, które ubarwią i rozwiną snucie opowieści.

Nagrody i wyróżnienia w Wielkiej Brytanii (The Independent Toy Awards 2012, Imagination Gaming Silver Award 2013, Original The Slow Toy Movement Award 2012); w Polsce (Kids’ Biz Fair 2013); w USA (Parent's Choice Award 2011, Dr. Toy 10 Best Games Winner 2009, itd.); w Australii (Best Game, It’s A Good Toy Awards 2012, Educational Toy of The Year 2012).

Rory's story cubes
Rory O'Connor
wydawca: Rebel, Gdańsk/ The creativity Hub 2007-2015
zawartość: 9 kości (w sumie 54 rysunki), instrukcja
liczba graczy: 1+, wiek 6+ 

http://mamajanka.blogspot.com/2016/02/grajmy.htmlhttp://www.kreatywnymokiem.pl/2016/12/wyzwanie-7-gier-w-7-dni.html
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...