11.12.2016

Quarto!, Jenga, Connect


Pylos to była pierwsza gra Gigamica, która zachwyciła mnie jakością wydania i prostotą pomysłu na zabawę w łamanie głowy. Potem był Quoridor (mój ulubiony). Dziś prezentuję Quarto, trochę podobne do znanego kółko krzyżyk, ale tylko trochę. I dwie inne drewniane wielkie gry:)

Na planszy jest 16 pól (4x4), na których gracze ustawiają swoje (otrzymane od przeciwnika) figury. Każda z 16 drewnianych figur posiada cztery charakterystyczne cechy. Może być: jasno lub ciemno brązowa, okrągła lub kwadratowa, wysoka lub niska, z otworem lub bez:) Wygrywa ten, kto ustawi rząd z 4 figur, posiadających przynajmniej jedną cechę wspólną i dodatkowo ogłosi to krzycząc: Quarto!

Gra została wielokrotnie doceniona m.in.: we Francji, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Włoszech, Finlandii, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. W 1993 roku otrzymała tytuł najlepszej gry umysłowej według stowarzyszenia MENSA i rekomendację Spiel des Jahres. Na użytek wielu długich lat, na różny poziom wiekowy i intelektualny. Pięknie wydana logiczno-strategiczna łamigłówka. Wyjaśnianie zasad trwa chwilę, a frajda z kolejnych pojedynków jest duża. A jeszcze większa jest radość i satysfakcja z wymyślania udanych sposobów na wygraną. Tylko rozgrywki są bardzo krótkie.

Quarto!
Blaise Muller
wydawca: Gigamic, Wimereux 1991, 2014
liczba graczy: 2, wiek 8+
zawartość pudełka: drewniana podstawa, 16 drewnianych figur, worek


 

Zasad Jengi nie muszę wyjaśniać, chyba każdemu przeciętnemu graczowi przynajmniej raz niefortunnie runęła wieża. Zabawa z nią polega na budowaniu, dokładaniu elementów wyjmowanych spod spodu jedną ręką. A starania zaczynają się wtedy, gdy w dorosłym towarzystwie gra się na rozkazy:) Spróbujcie.

Connect znałam w małej wersji. W dużej trzeba się więcej nagimnastykować, krążki są ciężkie, drewniane. Zabawa polega na naprzemiennym wrzucaniu pojedynczych elementów, by utworzyć ciąg 4 obok siebie w tym samym kolorze (w pionie, poziomie, na skos). Wystarczy chwila nieuwagi, by przeciwnik wytropił nasz błąd.

Jenga Classis
projekt: Laslie Scott 
wydawca: Hasbro
wiek 6+, dla 2-8 osób
zawartość pudełka: 54 drewniane klocki Jenga

Connect
wydawca: Hasbro 
wiek 6+, dla 2 graczy
zawartość pudełka: stojak, 42 żetony w dwóch kolorach


wszystkie gry dorzucam do wyzwań:
http://projektgrajmy.blogspot.com/http://www.kreatywnymokiem.pl/2016/12/wyzwanie-7-gier-w-7-dni.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...