11.10.2016

Quoridor


Ta seria gier Gigamica poraża jakością wykonania, pomysłem na grę, prostotą i jednocześnie stawianiem wysokich wymagań dla gracza.

Quoridor to stawianie ścianek labiryntu, w taki sposób żeby ograniczyć drogę przeciwnika, który stara się jako pierwszy dojść na drugą stronę planszy. Celem jest zostać pierwszym graczem, który dotrze do startowego rzędu przeciwnika. Każdy gracz umieszcza swój pionek pośrodku własnego rzędu startowego, a 10 ogrodzeń w szczelinach magazynowych po jednej stronie.
W każdej rundzie gracz albo porusza się pionkiem o jeden kwadrat (do przodu, do tyłu, w pionie lub w poziomie) albo stawia ogrodzenie (utrudniając drogę przeciwnikowi lub ułatwiając drogę sobie). Kiedy dwa pionki stoją obok siebie bez ogrodzenia, można przeskoczyć przeciwnika, przesuwając się tym samym o jedno pole dalej.
W wersji na 4 osoby, każdy z graczy ma do dyspozycji 5 ścian, zasady są identyczne, tyle że nie można przeskakiwać więcej niż jednego pionka.

Gra na pierwszy rzut oka wydaje się łatwa, okazuje się jednak, że nie ma prostego sposobu na wygraną,  i potrzeba sporo wysiłku, żeby dotrzeć do przeciwnego rzędu. To ciekawa i pomysłowa gra logiczna. Na dwie osoby ok, na cztery jeszcze ciekawsza. Dużo dobrej zabawy w ładnym stylu.

Quoridor otrzymał prestiżową nagrodę GRY ROKU w Stanach Zjednoczonych. MENSA wybrała go do pierwszej piątki gier umysłowych. Gra zdobyła także liczne nagrody w Niemczech, Francji, Kanadzie, Belgii i Stanach Zjednoczonych.  Quoridor
Mirco Marchesi
wydawca: Gigamic, Wimereux 1997, 2015
liczba graczy: 2-4, wiek 8+
zawartość pudełka: drewniana podstawa z 81 kwadratami, 20 ogrodzeń i 4 pionki

O innych grach i projekcie możecie przeczytać tutaj:
http://projektgrajmy.blogspot.com/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...