10.10.2016

Sekretnik


Autorka "Sekretnika" zna problemy młodych ludzi, potrafi się wczuć w ich emocje, kłopoty, radości. Rozumie i potrafi wyrazić słowami to, co czasem trudno powiedzieć. Niektóre osoby potrzebują tego typu odczytywania z tekstu, żeby lepiej zrozumieć swoje odczucia, tłoczące się myśli, uczyć się rozwiązywania dylematów, czytać o tym, że ktoś może styka się z podobnym problemem, że nie są same w tym trudnym dla nich świecie. To lekka forma terapii, kiedy nie ze wszystkim ma się ochotę wyjść do ludzi.

To listy pisane przez młode osoby wykreowane przez autorkę, i próby odpowiedzi na nie. W ten sposób powstały omówienia złożonych sytuacji. Porady, jak się zachować, jak się zmierzyć z tym, co zostało wypowiedziane, czy miało gdzieś miejsce. Rady starej żółwicy i rysunki pomagają z humorem i inteligencją podejść do problemu, zmierzyć się z nim i wyjść obronną ręką. Każdy rozdział zbudowany jest podobnie: list poruszający dany problem, grafika z akcentem humorystycznym, informacje i wskazówki, jak działać w danej sytuacji, propozycje metod do zastosowania, rada starej żółwicy w dosadnym jednym zdaniu:)

Niektóre problemy poruszane w "Sekretniku" to: rodzice wszystkiego mi zabraniają, nie podobam się sobie, boję się zmian, jestem samotna, jestem gruba, kocham chłopaka mojej przyjaciółki, boję się zmian, itd.

To mądra, ważna książka, po którą z przyjemnością i zapałem sięgną młode dziewczyny. Znajdą tu rozsądne rozwiązania i wskazówki, poznają trochę mechanizmów psychologicznych. Będą mogły zastosować metodę "sitka", "Kaizen" czy "na tarzana".  Będą mogły wracać do wybranych rozdziałów w trudnych sytuacjach, w chwilach kryzysowych, żeby złapać na nowo ducha optymizmu i przekonania, że "to, że masz problemy, świadczy tylko o tym, że żyjesz..."

Sekretnik
Ewa Nowak
ilustracje: Agata Dębicka
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 240

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...