08.12.2016

Disney. W roli głównej dziewczyny: Vaiana, Elena, Anna i Elza


Fascynacja "Krainą lodu" jeszcze trwa, a tu już nowe filmy i książki z nowymi dzielnymi bohaterkami: Vaianą i Eleną z Avaloru. Przygody, odwaga, siła i piękno bohaterek porywają. Do tego charakterystyczne barwne i ciepłe ilustracje Disneya, które mocno ożywiają toczącą się akcję.

Tytułowa "Vaiana" mieszka na wyspie Motonui, i tak jak inni czerpie z tego, co daje wyspa. Niestety ktoś musi zdobyć się na odwagę, ktoś musi ratować wyspę, by na nowo zaczęła wydawać owoce, zielenić się i cieszyć mieszkańców. Może to zrobić tylko ktoś, kto zdobędzie się na odwagę, przekroczy granice rafy, odnajdzie wielkiego Mauiego i dotrze do Te Fiti. Tradycja przekazywana z ust do ust przez kolejne pokolenia, mówi że to Vaiana zostanie "przyszłością ludu", nawet jeśli ojciec nakazuje jej życie na wyspie. Babcia Tala wyraźnie daje jej znak: "ocean wybrał ciebie". 

Odwaga, siła, potęga marzeń pomagają Vaianie przezwyciężać trudności, pokonywać fale na rozległym oceanie i strach w obecności karłowatych piratów, kraba Tamatoa czy strasznej Te Fiti. Vaiana jest podróżniczką i żeglarką, a przede wszystkim bohaterką (choć to Maui chciałby mieć się czym pochwalić przed innymi). Piękną, waleczną, nieustraszoną. Dzięki niej wyspa rozkwita na nowo.  

Vaiana. Skarb oceanu. Kocham ten film
ilustracje: Disney
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64

 Vaiana. Skarb oceanu. Koloruj, czytaj, naklejaj
ilustracje: Disney
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 24

"Elena z Avalonu" to księżniczka, która potrafi zadbać o dobro swoich najbliższych, docenić tych, którzy zasługują na pochwałę, ugościć kiedy trzeba, zawalczyć i wstawić się w słusznej sprawie. Tak jak Vaiana jest bohaterką bardzo pozytywną, odznaczającą się takimi cechami charakteru jakie otoczenie lubi i szanuje. A to, że jest królową Avalonu, w niczym jej nie przeszkadza w licznych wyprawach. Młoda dziewczyna potrafi rządzić mądrze, dbać o swoje królestwo i jej mieszkańców.
W trzech opowiadaniach: "Najlepsza siostra", "Wielka przygoda Eleny i Naomi" oraz "Lot jagunów" Elena podkreśla wartość rodziny i przyjaźni. Głośno pochwala to, co sama ceni. Historie w królestwa Avalonu to pełne przygód opowiadania, w których zwycięża tradycyjnie dobro. Oprócz ludzi bohaterami są też: skrzydlate jaguny czy psotne elfiaki. Królewna nie spędza czasu na tronie, ciągle jest w ruchu, jest tam, gdzie jej potrzebują, walczy, bierze udział w Targach Wynalazców, wyborach nawigatora, pada ofiarą psot elfiaków. Jej przygody kończą się dobrze. Rodzina i przyjaciele, dobro najbliższych i jej podwładnych, stosunki między jej królestwem a innymi są zawsze najważniejsze. Łagodzenie sporów, próba dyplomatycznego rozwiązywania kłopotów to jest to, co wyróżnia księżniczkę i czyni wyjątkową w królestwie.

Elena z Avalonu. Kocham ten film
Becca Topa
ilustracje: Disney i Studio Iboix
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 64

Znana wielu "Kraina lodu" to przygody sióstr Elzy i Anny w otoczeniu innych bohaterów, uroczego renifera czy bałwanka Olafa. Ci bohaterowie zawładnęli sercami dzieci od jakiegoś czasu, i nic dziwnego. Moc przygód, niezwykłe wydarzenia, relacje siostrzane, odrobina magii, pokonywanie siebie, próby udowodnienia, że magiczna moc nie tylko mrozi, ale też topi lód. 

Wersja kinowa szybko zdobyła swoich fanów. Teraz "Wielka księga przygód" bez ilustracji, skierowana do starszego czytelnika na zaawansowanym poziomie czytania. Rozdział po rozdziale, układa się w piękną historię. Elza i jej przedziwna moc zamrażania krainy oraz jej siostra Anna, która wyrusza w długą i pełną przygód wędrówkę, by ratować siostrę oraz królestwo Arendelle przed anomaliami pogodowymi. Ogrom przeszkód i przygód, jakich muszą doznać bohaterki, by sprawić, że w Krainie Lodu znów będzie można żyć spokojnie.

Dobry humor (dla dorosłych i dla dzieci), dobra akcja, bez zbędnych wątków mocno trzyma w napięciu. Pozytywni bohaterowie szybko zyskują sympatię, negatywni dezaprobatę (podział jest oczywisty). Odbiorca trzyma kciuki za Elzę, by udało jej się zdobyć kontrolę nad dziwnym talentem zmrażania świata, i za Annę, by udało jej się dotrzeć do odizolowanej Elzy i uratować przed zamarznięciem zranioną królową śniegu. Dziewczyny nie czekają na męską silną dłoń. Tak jak Vaiana i Elena są bohaterkami odważnymi, samodzielnymi, prychają na męskie umiejętności, doskonale radzą sobie same (choć motyw zakochania tutaj się pojawia, a nawet lekkomyślnych zaręczyn po kilku godzinach znajomości!). Śniegowy potwór czy walka z wilkami spodoba się zapewne chłopcom.  

Jak zawsze w bajkach Disneya znajdzie się coś dla dziewcząt i dla chłopców, a i niektóry dorosły z przyjemnością przeniesie się w baśniowy, przepięknie ucharakteryzowany świat.

Wielka księga przygód. Kraina lodu
Elizabeth Rudnick, Sarah Nathan, Sela Roman
ilustracje: Disney
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 304

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...