02.01.2017

Mgnienie oka


Daniel Mikołaj Chodowiecki urodził się w 1726 roku w Gdańsku. Rysunku uczył się od ojca. Dyrektor Akademii Sztuki w Berlinie. Zasłynął jako rytownik specjalizujący się w ilustracji książkowej XVIII wieku. U schyłku życia miał  w swoim dorobku około 4 tysięcy prac, wyrozumiałą żonę Jeanne Barez i 7 dzieci (syn Wilhelm został rytownikiem, trzy córki- malarkami).

Dzięki wspaniałej narracji Anny Czerwińskiej-Rydel poznajemy słynnego XVIII-wiecznego twórcę, jego rodzinę, ogromną miłość do dzieci i żony, oraz stajemy się towarzyszami podróży z Berlina do Gdańska. Po 30 latach nieobecności w domu rodzinnym ojciec, mąż i artysta wyrusza w drogę do rodzinnego miasta. Notuje własne spostrzeżenia, rysuje ciekawsze napotkane sceny, myśli o domu rodzinnym i zostawionej żonie i niesfornej gromadce. W końcu pokazuje Gdańsk takim, jakim go zastaje w XVIII wieku. Czarno-białe szkice urzekają dokładnością, szczegółowością i realizmem. Nie odpoczywa w drodze, a w Gdańsku zostaje z radością przyjęty i zostaje na dłużej niż planował, bo zleceń ma sporo. "16 miniatur, 30 dużych portretów, 4 ryciny, kilkaset szkiców i 108 rysunków z podróży" oraz pisany pieczołowicie dziennik. Zamiast 2 tygodni wychodzi 2 miesiące. Po portrety i szkice przychodzą najważniejsze osobistości Gdańska, którym nie sposób odmówić, ale wystarcza mu zapału do uwieczniania zwykłych osób (tu pojawia się znana z wcześniejszej biografii 7-letnia uczennica Johanna Schopenhauer). Gdańsk, w którym urodził się artysta i spędził w nim dzieciństwo, te lata nieobecności minęły "jak mgnienie oka, a miasto w tym czasie rozrosło się i wypiękniało". Wyjeżdżał z Gdańska jako młodzieniec, wrócił jako ojciec pięciorga dzieci (dwoje zmarło) i "najlepszy rysownik".

"Spokojny domator na starość został podróżnikiem", i właśnie ta podróż została utrwalona przez A. Czerwińską-Rydel. "Droga długa i samotna" w 1773 roku została dzięki dokumentacji słownej i obrazowej utrwalona i zostawiona w pamięci Gdańska. Książka przywołuje fragmenty pamiętnika i niektóre szkice i otwiera nową serię "Gdańscy artyści". Nie mogę się doczekać kolejnych biografii.

Mgnienie oka. Opowieść o Danielu Mikołaju Chodowieckim
Anna Czerwińska-Rydel 
ilustracje: Daniel Chodowiecki 
projekt graficzny: Emilia Pyza
wydawnictwo Muchomor, Warszawa 2016
liczba stron: 72

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...