27.01.2017

Cardline: Zwierzęta


Cardline: Zwierzęta to gra oparta na kartach wiedzy na temat zwierząt: ich wielkości, wadze, średniej długości życia. Rodziny zwierząt według kart podzielone są na: płazy, gady, ptaki, ssaki, ssaki morskie, pajęczaki, skorupiaki, mięczaki, owady i ryby. Przy symbolu rodziny podany jest stopień zagrożenia gatunku.

Zasady gry są podobne jak w timelinach (Polska, Wynalazki, Nauka i odkrycia). Z potasowanych kart gracze otrzymują po 4 karty na rękę i kładą (parametry zakryte) przed sobą. Na środku wykładamy kartę startową, do której gracze wykładają w porządku rosnącym inne karty (ustalają, czy będzie to rozmiar, waga czy długość życia). Komu uda się wyłożyć kartę prawidłowo, ruch przechodzi na kolejnego gracza. Kto nie wyłożył karty właściwie musi odłożyć ją do pudełka, a w jej miejsce dobrać kolejną. Kto pierwszy pozbędzie się swoich kart wygrywa. Stopień trudności rozgrywek można dostosowywać do wieku dzieci i dorosłych i stopniować trudność przez rozdawanie na początek mniej lub więcej niż 4 karty.

Jak "Wynalazki" czy "Nauka i odkrycia" przeznaczone są dla starszych graczy, tak w "Zwierzęta" mogą grać już kilkulatki, które mają wyobrażenie o wielkości czy wadze zwierząt. Dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym zafascynowane są różnorodnością i bogactwem fauny. Warto zwrócić uwagę na walor edukacyjny gry: grupy zwierząt i ich przynależność, łacińskie nazwy, ich cechy. Poprzez przyjemną zabawę wiedza uzyskana podczas rozgrywek może pozostać w pamięci na długo.

Po kilku rozgrywkach albo wszystko pomiesza się jeszcze bardziej, albo nie sprawi nikomu kłopotu pytanie: które zwierzę żyje dłużej, waży czy mierzy więcej. Napotykając na tę grę dawniej, na zachwyty nad nią, myślałam, że niektórzy trochę przesadzają z jej "superowością". Ale rzeczywiście dzieciaki w różnym wieku i różnym stopniu  fascynacji zwierzakami, lubią w nią grać, lubią przeglądać karty. Dorośli z przekonaniem wygranej zasiadają do niej, i co? I bywają zaskoczeni:)

Cardline: Zwierzęta
Frederic Henry
ilustracje: Nicolas Fructus, Xavier Collette
wydawca: Rebel, Gdańsk 2015
dla 2- graczy, wiek 6+
zawartość pudełka: 110 kart, instrukcja 

http://projektgrajmy.blogspot.com/2017/01/kto-gra-w-karty.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...