26.01.2017

Czytam sobie legendy i fakty


Co może spodobać się początkującemu czytelnikowi, kiedy literki, sylaby, wyrazy powoli zaczynają układać się w jakąś historię? Spodobały nam się 3 tytuły na 3 poziomy czytania, które ostatnio wypożyczyliśmy z biblioteki (3 poziom czyta mama).

Pierwsza na pierwszy poziom czytania (składam słowa) legenda "O smoku wawelskim". Tekst Wojciecha Widłaka i ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej bardzo przyciągają i skupiają uwagę. Potężny wyrazisty smok trochę straszy, a trochę zachwyca sobą. Nie może tak w nieskończoność pożerać i ziać straszliwym ogniem. Pomysłowy Szewczyk Dratewka bierze sprawę w swoje ręce.

 
O smoku spod Wawelu
Wojciech Widłak
ilustracje: Jola Richter-Magnuszewska
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
liczba stron: 32
czytam sobie, poziom 1

Druga ukazała się w serii fakty, na drugi poziom czytania (składam zdania). Jest to "Historia pewnego statku" napisana przez Zofię Stanecką, zilustrowana przez Joannę Rusinek. Ogromny statek zbudowany w 1912 roku, odpływa z małą Ewą i 2 tysiącami innych osób do Nowego Jorku. Wielki "jak metalowy wieloryb" stanowi doniosłe wydarzenie, ludzie wiwatują, reporterzy fotografują i relacjonują jego start. To rewelacja, "a nawet rewolucja". Piękne kajuty, restauracja, pokoje do gry, orkiestra, basen. "Wysokie i pełne dymu kominy". Zabawa trwa, i praca wre. Statek trafia na górę lodową. "Tratw jest za mało. Kto ocaleje z katastrofy?". Lodowaty Atlantyk pod rozgwieżdżonym niebem i zbiorowa mogiła.

Historia pewnego statku.
Zofia Stanecka
ilustracje: Joanna Rusinek
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2014
liczba stron: 48
czytam sobie, poziom 2


Trzecia historia to "Apollo 11" na trzeci poziom czytania (połykam strony). Interesująco prowadzona narracja, wartka akcja. Fascynująca wyprawa na Księżyc trzech śmiałków, specjalnie wyszkolonych najlepszych na świecie astronautów. Przygotowania, szkolenia. I wyprawa w roku 1969. Skafandry księżycowe i przenośny system podtrzymywania życia. Wielki start rakiety Saturn z przylądka Canaveral z Centrum Kosmicznego NASA. Jej wielkość porównywana do Pałacu Kultury i Nauki, ciężkość do wagi 3 tysięcy samochodów osobowych, odległość na Księżyc do 10 okrążeń wokół Ziemi. Ogromne przedsięwzięcie, emocje, ciekawość. Zostawienie śladów, których nikt nie zatrze.

Apollo 11. O pierwszym lądowaniu na Księżycu
Ewa Nowak
wydawnictwo Egmont, Warszawa  2014
liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...