25.01.2017

Teby- jak zostać archeologiem


Familijna gra wagi średniej, czyli zbieranie zasobów, wędrówki po miastach, by w końcu udać się w konkretne miejsce i pogrzebać trochę w worku, obłowić się w skarby i wracać z uśmiechem sukcesu lub porażką na plecach (nie zawsze ślęczenie w bibliotekach przynosi efekty:).

Wcielamy się tu w archeologów, podróżujemy najpierw po Moskwie, Berlinie, Warszawie, Paryżu i Rzymie, płacąc za każdą podróż i za każdą wybraną kartę badaczy czy wystaw. A kiedy uzbieramy odpowiednią ilość zasobów, mamy wiedzę specjalistyczną i pozwolenie na kopanie, ruszamy na stanowiska archeologiczne na wybraną liczbę tygodni, by wydobywać z ruin i piachu skarby starożytne, punktowane artefakty. Kopiemy w: Grecji, na Krecie, w Egipcie, Palestynie albo Mezopotamii w celu zdobycia zasobów, asystentów, sprzętu, posłuchania innych. Bywa niestety tak, że nawet przy sporym zapasie wiedzy i zasobów, kiedy brak szczęścia w losowaniu, można wrócić z niczym (piasek nie stanowi dla archeologa większej wartości). Potrzeba sporo zamysłu i planu, podejmowania decyzji w porę, dostosowania do warunków w grze, ale też i szczęścia w zawodzie archeologa, kiedy karta idzie na stół czy podczas losowania.

Szczegóły rozgrywek znajdziecie w innych miejscach w internecie. Nas klimat gry wciągnął przyjemnie i nie znudził po wielu rozgrywkach. To gra dla tych, którzy nie boją się podejmować decyzji, wybierać z wielu opcji jedną, wybierać w odległe miejsca w celu zdobycia punktów. Trzeba pamiętać o tym, że im więcej tygodni się odda i dalej przesunie swój pionek na torze czasu, tym więcej czasu mają pozostali gracze na wykonanie swoich działań, kiedy my tkwimy w jednym miejscu.

Teby
wydawnictwo Rebel, Gdańsk 2016 (Quenne Games 2007)
projekt: Peter Prinz
grafika: Michael Menzel
dla 2-4 graczy, wiek 10+
zawartość pudełka: instrukcja, arkusz pomocy, plansza, 4 archeologów, 4 znaczniki czasu, znacznik roku, 85 kart badaczy, 10 kart wystaw, 5 kart Podsumowania, 4 koła czasu (bardzo zmyślne), 4 zestawy pozwoleń na prowadzenie wykopalisk, 155 żetonów wykopalisk, 5 płóciennych woreczków oznaczonych kolorami

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...