23.01.2017

Timeline: Polska


Gra, która bawi ucząc podstawowych dat, a czasem faktów dość zaskakujących. Timeline to solidne pudełko, ładna grafika i dużo wiedzy. Tę o odkryciach w nauce przetestowaliśmy wielokrotnie. Teraz czas na to, co w Polsce wydarzyło się na przestrzeni wieków. To karty, w które powinni grać uczniowie na historii. Edukacyjna, lekka i przyjemna. Doskonale zapakowana. Na wyjazdy idealna. 

Najstarsze daty sięgają wielu wieków przed naszą erą (np. utworzenie szlaku bursztynowego), początki państwa i pierwsze zdanie czy dokument w języku polskim. Najbliższe nam dotyczą kilku lat wstecz (wejście Polski do NATO czy UE). Są daty związane z dziełami literackimi, malarskimi, naukowymi. Koronacje królów, słynne bitwy, doniosłe wydarzenia (chrzest Polski, Konfederacja, uchwalenie Konstytucji 3 maja, rozbiory) i wynalazki, słynni Polacy (Jerzy Kukuczka, Mirosław Hermaszewski, Jan Paweł II, Marek Kamiński). Znalazła się nawet data otwarcia pierwszego McDonalds'a w Polsce, powstania fabryki Wedla czy wynalezienia kamizelki kuloodpornej.

Przyjemna gra familijna, która zaciekawi małych graczy ładną grafiką, pomoże poznać lub utrwalić i poukładać w głowie ważne fakty i dokonania, które zadziały się w naszym kraju. Zasady są takie same jak w innych tytułach tej linii: z potasowanych kart każdy z graczy otrzymuje po 5 na rękę (z zakrytymi datami), na środek stołu wykładamy pierwszą kartę ze stosu. Na zmianę wykładamy swoje karty próbując zachować chronologię wydarzeń. Jeśli nie udało nam się dobrze określić roku, odkładamy kartę do pudełka i dobieramy kolejną. Jeśli dobrze wyłożyliśmy kartę, jesteśmy bliżej wygranej. Wygrywa ten, kto pierwszy wyłoży swoje wszystkie karty.

Timeline: Polska
ilustracje: Agnieszka Dąbrowiecka
konsultacje historyczne: Łukasz Williński
wydawca: Rebel, Gdańsk 2016
liczba graczy: 2-8, na wiek 8+
zawartość pudełka: 110 kart, kolorowa przejrzysta instrukcja

Wpis bierze udział w projekcie:
 http://projektgrajmy.blogspot.com/2017/01/kto-gra-w-karty.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...