08.01.2017

Łamigłówki na dwie główki


Produkty Gigamica zachwycają wykonaniem i pomysłem na główkowanie. Dorzucam więc do Quoridora, Quarto i Pylosa kolejną porcję prostych gier logicznych dla bystrzaków.

Pierwsza pozycja to Quixo. Czyli rozbudowane kółko krzyżyk? Nie do końca. Nie ma tu remisów, a żeby zostać zwycięzcą trzeba ułożyć 5 klocków w poziomie, pionie lub skosie, zauważyć to i powiedzieć:) Klocki są większe niż sobie wyobrażałam. Wygodne w chwytaniu do ręki. Na planszy układamy wszystkie klocki pustą ścianką do góry w kwadrat 5x5. Na przemian odwracamy wybrany element z brzegowych linii i umieszczamy go ponownie na planszy przesuwając dowolnie wybrany rząd kostek tak, aby uzupełnić miejsce wyjętej przed chwilą kostki. Kostka nie może zostać odłożona na miejsce, z którego została wzięta! Nigdy też nie można zagrywać kostek przeciwnika. Można brać tylko neutralne lub własne. I uwaga: można grać drużynowo:)

Quixo zostało wyróżnione nagrodami we Francji i w Stanach Zjednoczonych (najlepsza gra w opinii rodziców), a przez stowarzyszenie MENSA zostało zakwalifikowane do pierwszej piątki najlepszych gier w 1995 roku!

Quixo
wydawca: Gigamic, Wimereux 1995
zawartość pudełka: drewniana plansza, 25 kostek, instrukcja
dla 2-4 graczy, wiek 8+

Druga gra to Inside. Od dawna przyglądałam się jej z rozmarzeniem. W końcu dotknęłam:) Wydawało mi się, że będzie podobna do Pylosa, ale nie. To zupełnie inna gra, pomimo podobieństwa budowania piramidy. Każdy z graczy do dyspozycji ma po 13 klocków w jednym kolorze i po 5 w drugim. Na zmianę układa klocki zaczynając od podstawy i dowolnego koloru, który ma w posiadaniu. Piramida jest gotowa, kiedy każda z 3 ścian składa się z 15 klocków. Liczy się każdy ruch, gdzie umieścić klocek: wewnątrz piramidy czy na zewnątrz. Od trafnego wyboru zależy wygrana. Zwycięzcą zostaje gracz, który umieści najwięcej swoich klocków na przynajmniej 2 ścianach.

Znakomita jakość wykonania, proste zasady, wciągająca trwająca kilka minut rozgrywka, to chyba najważniejsze zalety dość za-/ujmującej Inside.Inside
wydawca: Gigamic, Wimereux 1997
zawartość pudełka: drewniana podstawa, 36 sześcianów w dwóch kolorach, instrukcja
dla 2 graczy, wiek 8+

Trzecia z nich to Batik. W zestawie jest po 9 figur drewnianych w dwóch kolorach i podstawka, do której naprzemiennie wrzucamy wybrane figury. Wrzucamy je swobodnie pomiędzy dwie ścianki. Gracz, którego element nie zmieści się między ściankami, wystaje poza ścianki, przegrywa i kończy grę. Nie wszystkie elementy muszą być zagrane.
Gra logiczna Batik otrzymała oczywiście sporo nagród, do najważniejszych należą: Barents Choice Gold Award w Stanach Zjednoczonych, Toy Award w Belgii i As D'Or we Francji.

Batik
wydawca: Gigamic, Wimereux 1997
zawartość pudełka: drewniana plansza z plastikowymi ścianami, 18 drewnianych figur w dwóch kolorach, instrukcja 
dla 2 graczy, wiek 5+


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...