10.03.2016

Niebezpieczna podróż


Zuzanna jest w kiepskim humorze, od rana głośno marudzi, ma dość zieleni, "nie może się wprost doczekać, aż wreszcie coś się odmieni". Zdejmuje swoje okulary i.... powoduje lawinę nieoczekiwanych zdarzeń. Zbesztany wcześniej kot staje się jak tygrys, las się odmienia, tafla jeziora staje się jak potwór, korzenie, węże, morska otchłań. Grzmoty, dudnienie, przerażające ptaki. Trudno uwierzyć, że świat może się tak zmienić, że wszystko jakieś "nie takie" może się stać.

Zuzanna podczas podróży, oprócz nadzwyczajnych zjawisk przyrodniczych, spotyka dziwne stwory. Odpoczywa trochę u Włóczykija, i czuje się tu bezpiecznie, ale rusza dalej. I znów świat jest "złowieszczy, pusty i dziki", coś gdzieś czyha. Nawet lot balonem nie jest tu bajeczny i spokojny. Ta podróż jest jak niekończący się zły sen, groźny, powodujący mocne bicie serca. Ale kończy się radosnym spotkaniem z całą ferajną Muminków, paszczaków, i innych wymyślnych postaci Tove Jansson, a potem festynem w ogrodzie, "bo przylot gości balonem nie zdarza się co dzień".

Bardzo lubię ten rytm, wartką akcję opowiadań o Muminkach, grozę, przerażający świat, że aż "drżą kolana", jawę pomieszaną ze snem. Przekład językowy Ewy Kozyry-Pawlak ma fantastyczny wydźwięk i sprawdza się w głośnym czytaniu, napędza groźną dla odbiorcy akcję. Historia oddziałuje na uczucia dziecka. Seplenienie bliźniaków rozbraja i powoduje, że strach zostaje przytłumiony śmiechem wywołanym choćby tym: "fimno, fracajmy fo fomu" albo: "fudownie".

Przełamane zostały schematy bajkowe, co prawda Zuzanna wygląda "jak z bajki obrazkowej", ale nic ponadto!:) Malarskie ilustracje wykonane w akwareli przez samą Tove Jansson i osobliwy klimat postaci i wydarzeń wciąga. A to niestety ostatnia obrazkowa książka autorki. O innych książkach w serii Muminki możecie przeczytać tutaj: Co było potem?, Kto pocieszy Maciupka?.

Niebezpieczna podróż
tytuł oryginału: Den farliga resa
Tove Jansson
przekład Ewa Kozyra-Pawlak
wydawnictwo EneDueRabe, Gdańsk 2014
liczba stron: 28

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...