10.03.2016

Piękno i sztuka. Co to takiego?


Poczucie piękna nie jest naszą mocną cechą. Edukacja estetyczna gdzieś została zaprzepaszczona, poza tym trudno jest uczyć się sztuki. Tym bardziej cieszy, że została wydana ta książka. Zadaje wiele trudnych, choć opartych na prostocie dziecięcych pytań. Nie ma na nie łatwych odpowiedzi.

Książka dzieli się na kilka części:
- Uniwersalność – czy wszyscy tak samo pojmujemy piękno?
- Kryteria – Co jest piękne? Kto jest piękny?
- Zrozumienie – Czy powinieneś rozumieć piękno?
- Artysta – Czy każdy z nas jest artystą?
- Wolność – Czy artysta jest wolny, kiedy tworzy?
- Użyteczność – Do czego służy sztuka?
Każda z tych części zawiera sześć ważnych pytań. A każde pytanie prowadzi do sześciu prawdopodobnych odpowiedzi, których może udzielić dziecko/młodzież/dorosły. Ale to nie takie proste, bo każda odpowiedź prowadzi do następnych pytań, które w jakiś sposób podważają wcześniejszą odpowiedź. Niektóre pytania nasuwają inne odpowiedzi, trochę wiercą, prowokują pojawienie się kolejnych pytań. A wszystko to w odniesieniu do codziennego życia. Przeznaczona do dyskusji, samodzielnych lub grupowych dość poważnych rozważań.

Książka pobudza do myślenia dziecko i dorosłego, pokazuje że warto żyć świadomie. Pomaga zrozumieć, czym jest sztuka dogłębnie i osobiście, dla każdego inaczej. Pytania są zadawane profesjonalnie, sklasyfikowane, nie nastręczają gotowych odpowiedzi. Mądra treść, celne ilustracje, znakomita książka. Tak jak inne tytuły (uczucia, życie, dobro i zło, ja). Przepięknie zilustrowana przez Rémi Courgeon. Strona wizualna sama w sobie daje wiele do myślenia, czasem nasuwa podpowiedzi, inspiruje do rozważań. Bawi i sprawia, że delikatnie i z przyjemnością można podejść i rozgryźć nawet trudne kwestie.

Autor jest doktorem filozofii, prowadzi wykłady i warsztaty w tej dziedzinie. Książka jest owocem zajęć z filozofii z francuskimi dziećmi w wieku szkolnym. Uczy akceptacji różnorodności w kwestii podejścia do piękna, gustu, osobistej wrażliwości na piękno, pokazuje, jakie kryteria musi spełnić dzieło, by zasłużyć na miano pięknego, wywołuje dyskusję nt. bycia artystą, porusza zagadnienie wolności tworzenia.


Piękno i sztuka. Co to takiego?
tytuł francuskiego oryginału: Le beau et l’art, c’est quoi?
Oscar Brenifier
ilustracje: Remi Courgeon
seria: Dzieci filozofują
wydawnictwo Zakamarki, Poznań 2016
liczba stron: 96


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...