08.03.2016

Tata Miś - gra planszowa


Jeśli szukacie gry dla 4-5-latków, poznajcie hopsasanie z kry na krę niedźwiadków. "Tata Miś" wydawnictwa Egmont to nowość na rynku. Dla maluszków w wieku przedszkolnym idealna. Chodzi o to, że podczas malowania igloo niedźwiadki pobrudziły się farbami, urwisy, trzeba je teraz jak najszybciej doprowadzić po lodowych krach do wanny z wodą.

Kafelki układamy w taki sposób, by tworzyły ścieżkę/wyścig. Ustawiamy wybrane niedźwiadki na starcie obok taty. Dziecko z najzimniejszymi rączkami rozpoczyna rzucanie pięcioma kostkami:) Przemieszcza małego niedźwiadka o tyle kafelków/pól, ile wypadło na wyrzuconych kostkach. Jeśli po każdym rzucie może odłożyć co najmniej 1 kość z krą, to może kontynuować rzuty. Udane rzuty pozwalają przesunąć małego misia gracza na pole z tatą misiem. Na graczu wymuszone są ponowne rzuty jeśli tata miś stanie na niebezpiecznym polu z popękaną krą lub gdy odłoży 6 kości z krami.

Dziecko uczy się w tym momencie podejmowania decyzji, czy rzucać jeszcze raz i ryzykować (że wyrzuci mniej niż za pierwszym razem), czy będzie sprzyjało mu szczęście i wyrzuci więcej kostek z krami, tym samym poruszy się jeszcze szybciej do przodu. Jeśli nie wyrzuci żadnej kry, nie ruszy z miejsca! A chodzi przecież o to, by jak najszybciej doprowadzić małego niedźwiadka do wanny. Trzeba jeszcze uważać na na popękany lód!
Wariant gry przewiduje przekładanie kafelków z krami z początku na koniec, ale przed wannę, żeby przedłużyć ścieżkę. Jeśli za misiem znajdującym się na ostatniej pozycji jest więcej niż 1 kra, to 1 kafelek odrzuca się do pudełka, a pozostałe układa między wanną a resztą kafelków. Dzięki temu wyścig się przedłuża i bywa, że oddala zwycięstwo potencjalnego, cieszącego się już z wygranej zwycięzcy.

Niedźwiadki są bardzo sympatyczne, wykonane z drewna, w pięknych kolorach. Kafelki tekturowe, solidne. Tytuł i zabawa przyjemne, a zasady proste. Idealna na popołudniowe rozgrywki. Gra przeznaczona na wiek 5+, u nas cieszy się też zainteresowaniem 3,5-latka. A to dlatego, że bohaterami gry są zwierzątka i liczenie na poziomie młodszego przedszkolaka. To dobry sposób na wprowadzenie w świat gier, utrwalenie liczenia, dodawania w zakresie 6.

Gra była nominowana do prestiżowej nagrody Kinderspiel des Jahres (2005 r.) i Best Childgame w Japonii.

 
Tata Miś. Hop z kry na krę
ilustracje: Neuland ID, Markus Minz 
rysunki: Doris Matthaus
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2016
wiek 5+, dla 2-6 graczy
zawartość pudełka: 16 kafelków (kry, popękany lód, wanna z wodą), 1 biały tata miś, 6 kolorowych niedźwiadków, 
6 niebieskich/lodowych kostek


Łączymy siły z projektem grajmy.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...