Czerwonym luksusowym rydwanem w kształcie czerwono-białej ryby (nawiązując do Alfa Romeo GT 1300 Junior) trafia do wioski Galów nieokrzesany Skandaliks.
Młodzieniec z medalionem na piersi, w spodniach typu rurki, z długimi włosami, przedstawiciel nowego pokolenia "beatnik" lat 60., który drażni swoją obecnością, stylem bycia, zafiksowaniem na punkcie wyglądu, manierami, arogancją i wyniosłością, a przede wszystkim niezwykłą tchórzliwością i nijakością. Choć grając na lirze jak na elektrycznej gitarze potrafi rozbujać towarzystwo. Obeliks ma na niego jeden prosty i oczywisty pomysł, silny cios. Ale Asteriks go powstrzymuje. Od tej pory będą próbować nauczyć życia "ciało obce", które jest nijak dostosowane do życia, a może i uczyć się czegoś od niego. A kiedy zostanie porwany przez Normanów, naturalnie, będą próbować go ocalić.
Normanowie, niezwykle nieustraszony lud mroźnej północy, przybywają do wioski Galów, żeby uczyć się od nich strachu, aby wyrosły im skrzydła! "Krzepcy blondyni z sumiastymi wąsami o wyblakłych niebieskich oczach" to tak naprawdę głupcy, którzy źle rozumieją słowa "strach dodaje skrzydeł" i przybywają do wioski, by czytelnik mógł się pośmiać. Szef Olaf Zastafson budzi respekt, przeraża wyglądem i żarłocznością, ale i bawi, podobnie jak jego kohorta barbarzyńców. Oczywiście nie jest to najlepszy adres, bo przecież Galowie pod wodzą Asparanoiksa są nieustraszeni. Ale Normanowie dopiero będą musieli się tego nauczyć, nie wiedzą że nie tylko oni sieją postrach tam gdzie się pojawiają, choć wizja posiekania Galów na kawałki, żeby szybko trafili na ucztę bogów jest bliska realizacji...
Niezwykle udana charakteryzacja osobowości Wikingów, ich imiona, wygląd, poczucie humoru, głopota. Przezabawny motyw ze Skandaliksem, kuzynem Asparanoiksa, przedstawicielem młodego pokolenia, który staje się mężczyzną.
Cały tom 9 to udana historia, świetnie opowiedziana i mistrzowsko zilustrowana.
A dodatkowo tom w twardej oprawie zawiera ponad 40 stron omówień, opisów, zdjęć, historii powstawania tomu, archiwalnych materiałów, osadzenia w kontekście, które czynią lekturę smaczniejszą i bardziej zrozumiałą.
Asteriks. Asteriks i Normanowie, tom 9 (fr. Asteriks et les Normands)
scen. Rene Goscinny, il. Albert Uderzo, tł. Jarosław Kilian, Marek Puszczewicz
wydawnictwo Egmont, Warszawa 2025
liczba stron: 96
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz