31.10.2024

Kurzol. Kto ukradł pamięć?

"Tylko błagam: mniej TikToka, filmików na YouTubie i pogaduszek z koleżankami, a sytuacja sama się unormuje".

Książka właściwie czyta się sama. Lekka, w formie opowiadania i komiksu, z poczuciem humoru, sporą ilością ilustracji, a do tego przemyca co nieco nt. budowy i działania mózgu oraz szkód powodowanych nadmiernym korzystaniem z telefonu przez Agatę.

 

W roli głównej występuje Antek, jego siostra Agata oraz malutki towarzysz przygód Kurzol. Przy pomocy magicznej klepki trójka bohaterów przenosi się do wnętrza organizmu. Super pokazani mali pracownicy mózgu: szalone impulsy, zapracowane glutaminiany (neuroprzekaźniki), przebiegła ekipa dopaminy (Michalina, Antonina i Gośka) czy odpowiedzialny za pracę układu nagrody Inspektor. Mózg Agaty ("która była jakby w innym świecie") choć odznacza się inteligencją i błyskotliwością, ma coraz większe luki w pamięci, a w kryzysowych momentach wspólnych zawirowań, musi przyznać rację młodszemu bratu i jego rozwiązaniom. Czytelnik dostaje porcję wiedzy o tym, jak działa mózg, jak "plątanina dziwnych form"  tworzy jego struktury, jak wygląda proces utrwalania wiadomości i budowanie połączeń neuronalnych, jak przesyłane są impulsy elektryczne. Ponadto jak bardzo łaknie nagrody, której dostarcza nieustanne podłączenie do sieci, dlaczego tak trudno z tego zrezygnować i dlaczego tak łatwo powstaje informacyjny śmietnik, kiedy umysł jest karmiony głównie internetem. "Dopamin podtyka ci przyjemności, bo chce cię od siebie uzależnić". W końcu czym jest apoptoza? Czytelnik staje przed kilkoma zagadkami razem z bohaterami, żeby poćwiczyć swoje myślenie i porcję przewrotnych słów/powiedzeń Kurzola, które mogą, ale nie muszą dziwić, bo mózg ma zakodowane prawidłowe formy, ale śmieszą na pewno (groch z langustą czy rydzyk-fizyk) i na końcu lektury domagają się korekty.

"Teraz lepiej rozumiem, co się dzieje w mojej głowie, kiedy bez przerwy siedzę w komórce. Nic dziwnego, że neurony nie wyrabiają i przestaje mi stykać na synapsach. Poza tym nie mam zamiaru stać się niewolnicą dopaminy".

To super pomyślane dzieło, które pomaga rozumieć młodemu odbiorcy, jak działa organizm i co zrobić, by miał się jak najlepiej. Duet Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska mają moc! A tu znajdziesz pierwszy tom przygód Kurzola.



Kurzol. Kto ukradł pamięć?

Boguś Janiszewski, il. Nikola Kucharska

wydawnictwo Agora S.A., Warszawa 2024 

liczba stron: 144

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...