2.04.2024

Jaś i magiczna fasola/Złotowłosa i trzy misie. Ty decydujesz


Ale to jest ciekawe i angażuje dziecko do aktywnego słuchania i podejmowania decyzji, a przy kolejnych spotkaniach z lekturą, następuje celowe wybieranie znanych już opcji lub szukanie nowych przygód. To bajki na miarę naszych czasów, sprytne, dynamiczne, ubrane w jasne słowa. Z różnymi opcjami fabuły i pięcioma możliwymi zakończeniami.
 
 
 
Na podstawie XVII-wiecznej klasycznej już baśni o Jasiu i magicznej fasoli powstała nowa, zdecydowanie ekstra baśń, w której czytelnik wciela się w rolę głównego bohatera - Jasia, i podejmuje kolejne kroki, które decydują o tym, jakie przygody przeżyje. Zaczyna się od polecenia pójścia ze starą krową na rynek i sprzedania jej. Po drodze chłopiec napotyka staruszka i otrzymuje propozycję zamiany krowy na magiczną fasolę. Celem czytelnika jest decydowanie, jakie kroki podjąć dalej. Wziąć ziarno fasoli, posadzić je czy iść na targ. Przeżyć moc przygód w zielonym buszu, czy pozrywać fasolki i iść je sprzedać. Uciekać przed smokiem czy dzielnie do niego podejść. A może skusić się na ścieżkę wysłaną złotymi jajami? Zawsze do wyboru jest jedna z dwóch opcji, zaznaczonych ikoną, do której należy przejść dalej. I tak docieramy do końca, które może mieć pięć różnych zakończeń. A wersji fabuły może być 22. Można miksować do woli:)

W drugiej bajce czytelnik wciela się w rolę Złotowłosej dziewczynki, która gubi się w lesie i dociera do chatki trzech niedźwiadków. Od razu postawiona jest przed wyborem czy otworzyć skrzynię z zabawkami czy odpocząć sobie na jednym z trzech krzeseł? Skleić rozbitą figurkę czy poszukać sobie innej zabawki. Zostać w chatce czy wyjść z niej i szukać swojego domu i rodziców. Zjeść zupę z jednej z trzech misek, czy najpierw naprawić krzesło, które złamało się pod wpływem ciężaru. Uciekać, zanim domownicy wrócą, czy może przespać się w jednym z łóżek i poczekać na mieszkańców chatki. Pomoczyć stopy w zimnej rzece, wejść do jaskini pełnej nietoperzy czy ominąć ją. 

Ty, drogi czytelniku, decydujesz, co zrobić, gdzie iść, jaką czynność wykonać. To świetna zabawa na podejmowanie decyzji, wyczuwanie czy wybierać spokojną wersję zdarzeń czy podejmować ryzyko niebezpiecznych spotkań, odwiedzania nieznanych miejsc. Nie ma nudy. A fabuła jest tak skonstruowana, że zarówno młodszy, jak i czy starszy czytelnik chętnie odpowiada na propozycje i czeka, co dalej.

Seria Ty decydujesz otrzymała Nagrodę Główną w kategorii książki dla dzieci w wieku 0-7 lat w konkursie Świat Przyjazny Dziecku 2022/2023, organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka.
Jaś i magiczna fasola. Ty decydujesz (fr. Et si s'etait toi! Jack au haricot magique) Coralie Saudo, Camille Ferrari, tł. Ernest Kacperski

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2024

liczba stron: 36 

Złotowłosa i trzy misie. Ty decydujesz (fr. Et si c'etait toi! Boucle d'or) 
Coralie Saudo, Camille Ferrari, tł. Ernest Kacperski
 
wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2024

liczba stron: 36

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...