21.02.2024

Książka do zrobienia (nowe wydanie)

Zdecydowanie trudno trafić w gusta młodzieży, czasem trudno też zaciekawić, zaskoczyć młodzieńczego ducha, by chciał aktywnie spędzać czas przy biurku, ze sztuką! i dużo mniej na polskim rynku ekstra literatury dla nich w porównaniu z literaturą dla dzieci. Dlatego tym bardziej raduje fakt, kiedy pojawia się taka książka (to trzecie wydanie). Wypełniona po brzegi pomysłami, inspiruje do działań, przybliża mnóstwo sylwetek muzyków, artystów, malarzy, poetów i pisarzy, ludzi filmu, kultury i sztuki, bohaterów historycznych, filozofów. Pobudza wyobraźnię, uczy i bawi. Czego chcieć więcej? Jedynie czasu i zapału, by podołać tym wyzwaniom.

 

Bo trzeba przyznać, że pomysłów Aleksandrze Cieślak nie brakuje. Pomysłów w celu tworzenia i odkrywania siebie przy pomocy tej oto książki, od słowa, przez gest i obraz, aż do ukończenia dzieła. Sprytnie poprzez kolejne zagadnienia autorka przemyca ogrom ciekawostek, informacji z zakresu sztuki, muzyki, filmu, literatury, krok po kroku prowadzi do zrozumienia, czym jest proces twórczy i powstawanie dzieła, od jakich czynników jest zależny, na ilu poziomach musi być przepracowany, by ujrzał światło dzienne, przeszedł korektę i akceptację wydawnictwa i trafił w ręce czytelnika.

Nic zatem dziwnego, że książka zyskała wyróżnienie i nagrodę (Wyróżnienie BolognaRagazzi Award for Children's Books on Art; Nagroda w kategorii Książki dla dzieci – promocja edytorstwa w konkursie na Książkę Edytorsko Doskonałą EDYCJA 2016/2017 za „ciekawą próbę zapoznania dzieci i młodzieży z trudną i odpowiedzialną rolą grafika książki, wskazanie możliwości typograficznych rozwiązań stron książki”). Bo pomaga rozwijać siebie, poznawać swoje zakamarki, wracać do dzieciństwa, kiedy kreska i bazgranie były na porządku dziennym, a tworzenie sprawiało wiele przyjemności. Książka pomaga rozbudzać wyobraźnię, kreatywne myślenie, wywołuje szereg skojarzeń, zaskakuje pomysłami na twórcze zmagania, pomaga oderwać się od rzeczywistości i dać się pochłonąć twórczemu szaleństwu.

To około 140 ćwiczeń, w nawiązaniu do wyboru czcionki, znaczenia słów i ilustracji, pokazania gestu. Zabawy wielkością liter, typografią i słowami, z rysunkiem i obrazem, kolorem, plamą, kreską. Próba zrozumienia tworzenia kompozycji, mieszczenia się w ramach i działania nieszablonowego. Aż do momentu połączenia wszystkiego w całość.

Powieś lepszy obraz w salonie, gdzie Picasso nabazgrał syrenkę. Poszukaj natchnienia z piosenką "Freedom" G. Michaela. Z gestem i zamachem złóż swój autograf. Za pomocą plam, kresek i linii opowiedz o zakupach w supermarkecie albo najlepszej randce. Trenuj rysowanie liter, spróbuj odczytać ich nastroje i skrywane emocje. Zobacz jakie znaczenie może mieć to samo słowo dla różnych osób (np. piłka). Pomóż Salvadorowi Daliemu rozciągnąć wskazówkę zegara i czas. Przetłumacz słowa gorzki/słony/stoję/silny na kolory. Narysuj mapę swoich przestrzeni i granic... Wykadruj najsmakowitsze kąski podsłuchanych rozmów z ulicy.

Zatem, do dzieła,"stosownie do własnego charakteru", z intuicją i frajdą zaglądania w siebie.



Książka do zrobienia (nowe wydanie). Twórz i odkrywaj siebie 

Aleksandra Cieślak

wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2024

liczba stron: 264

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...