"Marysieńka na zamku bardzo jest szczęśliwa.
I już teraz Kopciuszkiem nikt jej nie nazywa".
Oto widzicie Marysieńkę i Księcia, jak spacerują po zamkowym parku. Wcześniej jest Kopciuszkiem, pracuje w pocie czoła, siostry i macocha nie szczędzą jej trosk. Wróżka obdarowuje ją piękną suknią na bal. Marysieńka tańczy jak nikt. Szybko ucieka z balu, żeby zdążyć dotrzymać wyznaczonej godziny.
A teraz kończymy przedstawienie. Zamykamy teatrzyk-książeczkę. Wszystkie kukiełki chowamy do koperty, ostrożnie, żeby się nie pogięły, żebyśmy mogli powtórzyć przedstawienie sto razy, a może i więcej."
To nie jest zwykła książka, to spektakl kukiełkowy, wznowione przedstawienie z lat 60., które prowadzi Miś Uszatek, a role grają osierocony Kopciuszek, macocha Petronela i jej nieumiejące tańczyć córki Klara i Agata, dobra Wróżka oraz Książę. Rymowana akcja, malowana scena oraz papierowe kukiełki do wycięcia i poruszania się na scenie. Brzmi uroczo i takie jest. Wystarczy wyciąć postaci, otworzyć książkę i grać, raz, drugi, trzeci, dopóki marionetki się nie pogubią:) To co? Kurtyna w górę i zaczynamy przedstawienie. To świetny pomysł na zabawę w teatr, aktywnie spędzony czas z książką, ze słowem mówionym, ze wszystkimi potrzebnymi do zabawy rzeczami: scenariusz, prosta scena, urzekające kukiełki, które trzeba wyciąć, podkleić.
Książka należy do serii Bajki z Okienkami, czyli hitów z lat 60., 70. i 80. Zaczynamy przedstawienie to klasyka polskiej literatury dla dzieci. Po raz pierwszy ukazało się w 1964 roku. Czesław Janczarski napisał ponad 90 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz wiele publikacji w prasie, radiu i telewizji, poeta i tłumacz z języka rosyjskiego. Współtworzył postać Misia Uszatka. Pracował w wydawnictwach Czytelnik i Nasza Księgarnia, w redakcji „Iskierek” i „Świerszczyka”, był redaktorem audycji poetyckich w Polskim Radiu, a także twórcą i redaktorem naczelnym czasopisma „Miś”. Za swoją twórczość dla dzieci otrzymał wiele nagród i został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.
Czesław Janczarski, il. Janina Krzemińska
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2023
liczba stron: 40
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz