5.12.2023

Przetrwać w górach. Książka i gra w jednym

Na pierwszy rzut książka dobrze kojarzy się z przygodami, wyprawą, zdobywaniem niemożliwych szczytów, niezbędnym ekwipunkiem, który obowiązkowo trzeba mieć, by przetrwać. Kojarzy mi się też z grą K2 (nigdy nie udało mi się wygrać:), i z pięknie wykonaną Wyprawą na biegun, w której też trudno dojść do celu.

 

Ta książka i gra w jednym (ang. gamebook) pokazuje, że góry to nie żart, nie słynne klapki na nogach i wyjście ot tak sobie. Potrzebny jest realny plan trasy, wyliczone godziny, zapas jedzenia i wody, odpowiednie ubranie na każdą pogodę. Podejmowanie trudnych decyzji, wyćwiczone zachowania i wiedza, jak zbudować jamę śnieżną, jak rozpoznać tropy niedźwiedzia, jak się zachować w jego obecności, jak obliczać czas do zachodu słońca (super pomysł!) czy odległość punktu w terenie, jak rozpoznać teren zagrożony lawiną i jak po niej spadać, i wiele innych. A wszystko dzieje się wtedy kiedy czytelnik wcieli się rolę podróżnika, który przeżył katastrofę helikoptera w wysokich Alpach, i sam musi poradzić sobie w górskich warunkach. Jest odpowiednio ubrany, ma spiner (do wyznaczania kolejnych wskazówek i kroków działania). Kolejne przygody i strony wyznacza właśnie spiner. Dobre decyzje skutkują dalszymi przygodami, złe powodują że trzeba wracać do początku, do strony szóstej:) i próbować szczęścia dalej.

Lektura jest bardzo atrakcyjna, dostarcza wielu wrażeń, podaje mnóstwo praktycznych wskazówek, od opatrywania ran po żywienie się pestkami z szyszek sosny, rozpoznawanie pogody na podstawie rodzaju chmur. Przewiduje kilka zakończeń i 25 wersji fabuły, choć niektóre scenariusze wyznaczane przez spiner się powtarzają, to przygoda zdaje się bez dna. Pięknie wydany gamebook działa na wyobraźnię, fascynuje podanymi faktami z życia alpinistów, uczy logicznego myślenia i działania, choć zastrzega sobie, że nie jest poradnikiem.

Książka dostępna w sieci Empik i na empik.com.
Przetrwać w górach. Książka i gra w jednym

Emily Hawkins, il. Ruby Fresson

wydawnictwo HarperKids, Warszawa 2023

liczba stron: 64

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...