20.11.2023

Miłość w Krainie Czarów

Kraina Czarów, playlisty z najlepszymi utworami i historie młodych zakochanych mogą oczarować. Zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, przed Bożym Narodzeniem.

Księgarnia prowadzona przez czarnoskórych właścicieli Andersonów zbliża się ku upadkowi, ma za sobą dawno lata świetności. Kupiec z dobrą ofertą pojawia się coraz częściej, wyznacza w końcu ostateczny termin podjęcia decyzji do Bożego Narodzenia. Właściciele mają siedemnaście dni na zebranie 50 tysięcy funtów. Bliska konkurencja Książki! Książki! Książki! z ekstra pomysłami na sprzedaż nie ułatwia utrzymania się na rynku niszowej niewielkiej księgarni. W tym czasie wschodząca artystka Ariel Spencer rozgląda się za pracą, i dostaje pojedyncze godziny w Krainie Czarów. Marzy jej się stypendium w akademii plastycznej Artists’ Studio, musi zgromadzić fundusze nie wykorzystując sytuacji rodzinnej na krótko po śmierci taty. Właściciel pan Anderson spada z drabiny i zostaje uziemiony na jakiś czas. A w księgarni stery przejmuje jego przystojny, utalentowany muzycznie syn Trey, "ja wcale nie chcę prowadzić księgarni". Trey ma 17 lat, spotyka się z niezwykle seksowną bliźniaczką Blair (to ona rządzi w Corden College), tworzą najpopularniejszą szkolną parę, lubi potańczyć na imprezach, (choć jego przyjaciel Boogs przebija talentem wszystkich),  jest szkolnym ciachem, bardzo zależy mu na przetrwaniu księgarni, kiedy widzi, że jej los jest kruchy. Przygląda się rozpoczynającej tu pracę Ariel, niechętnie i z dystansem obserwuje, jaki ma talent do sprzedaży, rozmów z klientami, i głowę pełną pomysłów na akcje ratujące sytuację finansową księgarni. Ariel szczerze pomaga, pomysły jej i przyjaciół zdają egzamin, choć zdarzają się frustrujące wpadki (opublikowanie filmiku ze śpiewającym Treyem, impreza i zalanie piwnicy, wymowna ilustracja na pocztówce). Czerwona Syrenka nie cierpi imprez (są "totalnie nie w jej stylu"), ale imponuje Treyowi w innych sytuacjach, kiedy prezentuje utwory ze swoich playlist (które robi na każdą okazję), kiedy prowadzi zajęcia z dzieciakami w domu kultury, zwłaszcza kiedy odsłania barwny mural z członkami jego rodziny. 

Czy dwie na pozór różne osoby oddane pracy w księgarni znajdą porozumienie? Wszak "ludzie z natury uzdolnieni artystycznie są niesamowici":) Czy playlisty da się zmiksować i utworzyć jakąś wspólną? "Możesz robić cokolwiek do czego się przyłożysz".

"Romans hate-love z książkami w tle" dla młodzieży czyta się przyjemnie, ciepło pomimo zimna za oknem. Opowieść jest lekka, pełna młodzieżowych dialogów, ich rozterek, szczegółów życia towarzyskiego, niewybrednych żartów, odważnego brania życia za rogi, frajdy bycia młodym.

Every Year, Every Christmas, L. Vandross

Christmas Love, Ashanti

Christmas Time to Me, J. Sparks

Wonderful Christmas Time, K. Rowland

The Mistletoe and Me, I. Hayes

Come December, J. Fisher

Miłość w Krainie Czarów

 Abiola Bello, tł. Łukasz Małecki

Wydawnictwo Literackie, Kraków 2023

liczba stron: 376

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...