Po wzruszających śpiewach skowronków dla okaleczonych pierwszą wojną żołnierzy (Wojna skowronków) czas na równie przejmujący, wnikliwy, ale i dodający nadziei Lot jaskółek.
Delikatnymi jaskółkami opiekują się niemieccy chłopcy Erik i Hans, karmią je wytrwale i troszczą się, by miały siły odfrunąć, a potem wrócić na wiosnę. A kiedy przychodzi czas wojny, chłopcy, choć mają inne plany, szkolą się na pilotów Luftwaffe (bogaty wujek Karl pojawia się w ich życiu nieoczekiwanie, podsuwa szkolenia pilotów, a potem zabiera rodzinę z Berlina, by chronić przed nalotami) i szybują po niebie niczym ptaki, nie beztrosko, ale z wielką pasją, jak tylko oni potrafią. Robią naloty na Anglię, wykonują służbę z wielkim zaangażowaniem, i nadal marzą o pracy w zoo i sprzedawaniu smakołyków gościom.
Poznajemy tu dalsze losy dobrego brytyjskiego chłopca Ruperta (przyszywany wujek rodziny Penroseów, ożeni się z chrzestną Kate- Clarry, a Kate zaopiekuje się jego Paxem), który nie tylko łagodzi obyczaje, ale delikatnie tłumaczy, że na nadchodzący czas potrzeba być dzielnym i silnym, by przetrwać czas wojny, jak się okazuje, nie tylko między Niemcami, Francją i Wielką Brytanią, ale wojną światową, do której dołączają kolejne kraje, ginie coraz więcej ludzi, unicestwiany jest naród żydowski, a walka trwa na lądzie, morzu i w powietrzu. Spokojne dotąd życie kilku przedstawionych rodzin zmienia się. Co prawda niektórzy są świadomi nadchodzących zmian, próbują być w czymś dobrzy, by przetrwać ten trudny czas. Ale chyba nikt nie zdaje sobie sprawy, że wojna zatoczy tak wielkie kręgi, zbierze tyle ofiar. Vanessa, Clarry, Rupert i Peter są już dorośli. Ale to młodsze pokolenie (Ruby, Kate, Hans i Erik) muszą szybciej dorosnąć, znaleźć sposób na życie, odwagę i siłę, by żyć. Ich losy niespodziewanie splatają się. Nieśmiała "niewidzialna" Kate (córka Petera, najmłodsza z licznego rodzeństwa, chorowita, z przewlekłym kaszlem, zmysłem obserwacji) coraz lepiej pisze głównie o życiu rodzinnym, "karierze" i losach rodzeństwa, ale też sytuacji kraju, i to ona potrafi dotrzeć do upartego i niezależnego dziadka. Ruby (córka Violet) pomimo dziwnych plam na twarzy dzielnie, w końcu zmienia miejsce pobytu, pomaga innym, odkrywa swoją siłę i talent. Rozbrykany Will (brat Ruby) po wielu wojennych przygodach powraca do zniszczonego kraju i ciepłych ramion mamy, z cebulką lepszej lilii amarylisa dla siostry. Ruby i Kate zostają przyjaciółkami pod dachem mądrej Clarry, nie zawahają się ratować młodego żołnierza, który spadnie obok nich na ich łące.
Brytyjska autorka Hilary McKay niezwykle umiejętnie kreśli opowieść o kilku rodzinach, dając nadzieję, przywołując pokój, pokazując ile dobra tkwi w pojedynczych ludziach, współczucia i siły, pomimo walącego się świata. Z lekką nutką humoru i nieskazitelnie ujmującą narracją. A na końcu zostawia garść informacji nt. porażki Niemiec w
pierwszej wojnie, biedy i oczekiwań, że nowy przywódca odbuduje siłę
narodu, o traktacie wersalskim i zadrze tkwiącej w Niemcach po klęsce
1918 roku, opisuje sytuację panującą w Wielkiej
Brytanii podczas drugiej wojny, obowiązującej reglamentacji, przymusowej ewakuacji dzieci w
Londynu, Plymouth i innych obszarów ryzyka bombardowań.
Lot jaskółek (ang. The Swallows' Flight)
Hilary McKey, tł. Łukasz Witczak
wydawnictwo Dwie Siostry, Warszawa 2023
liczba stron: 296
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz