10.06.2023

Klasyka w komiksie: Wehikuł czasu/W 80 dni dookoła świata

Dwie nowe powieści komiksowe oparte na słynnych klasykach, obie traktują po podróżach: w czasie i dookoła świata. Ale prezentują też społeczeństwo XIX i XX wieku, marzenia o odległych podróżach, dokonywaniu rzeczy niezwykłych. Komiksowe formy opowiadania są skróconą wersją opowieści, bogato ilustrowaną, pełną zwrotów akcji.

Wehikuł czasu to powieść science fiction H. G. Wellsa. Metaforycznie pokazuje sytuację panującą w wiktoriańskiej Anglii, nierówności społeczne. Akcja dzieje się w XIX wieku w Londynie. Podczas męskiego spotkania przy obiedzie, jeden z uczestników ("człowiek nauki" mieszkający w Richmond "przyjaciel, nie żaden sztukmistrz, zajmuje się geometrią czterowymiarową") opowiada o czasie jako czwartym wymiarze, o skonstruowanym przez siebie wehikuł, który ma moc przenoszenia w czasie, i o swojej przygodzie do roku 802 701, kiedy to Ziemię zamieszkiwali "nieporadni i słabowici" żyjący w harmonii, bez pracy, bez potrzeby zakładania rodzin, bez podziału na płeć, na diecie owocowej Elojowie. Na potwierdzenie prawdziwości swojej opowieści podróżnik ma kwiaty, które otrzymał od jednego z Eloji - zdolnej do uczuć Weeny. Niestety pozostali Elojowie nie zainteresowali się kontaktem z nim. Bo tylko ludzie z wyższej klasy potrafią podporządkować sobie innych, dzięki urządzeniom, udogodnieniom. Elojom nie jest potrzebny intelekt, żyją dla przyjemności. W kolejnej wyprawie podróżnik spotyka się z przypominającymi małpy Morlokami żyjącymi w podziemiach. Morlokowie, wychodzą na powierzchnię, aby porywać Elojów, dlatego ci tak boją się ciemności. Uczestnik wyprawy zmienia swoją teorię nt. ewolucji na podstawie obserwacji obu poznawanych ludów. Przenosi się też w miliony lat w przyszłość, by obserwować Ziemię i zamieszkujące ją istoty i zamieranie świata. "Wiem, że to wszystko wydaje się wam nierealne", nie wierzycie? A jednak to nie sen, nie obłąkanie, nie zmęczenie...

Autorem komiksowej adaptacji powieści jest scenarzysta działający pod pseudonimem Dobbs, znany u nas z serii Papieże w historii („Jan Paweł II”), natomiast rysunki wykonał francuski rysownik Mathieu Moreau.
 


Ekscentryczny angielski gentleman Fileas Fogg ze służącym Jackiem Chanem udaje się w podróż dookoła świata (W 80 dni dookoła świata). Ruszają po obstawieniu zakładu Fogga z członkami elitarnego londyńskiego klubu. Akcja dzieje się pod koniec XIX wieku, kiedy okrążenie Ziemi było ogromnym wyczynem. 80 dni tj. 1920 godzin! Podróż z przygodami, różnorakimi środkami transportu (pociągi, statki parowe, słoń) przez Egipt, Indie, Hong Kong, Chiny, Japonię, USA. Fogg robi to w sposób niezwykle opanowany, wszystko wylicza, notuje, dokładnie planuje, nie straszne mu przeszkody i wszelkie niedogodności, na które napotyka, naturalne i na skutek psikusów pewnego człowieka, który pojawia się to tu, to tam, niby przypadkiem. Z czasem musi działać pospiesznie i szaleńczo, by zdążyć na czas. Pomysł jest doprawdy niecodzienny. A różnice w strefach czasowych mogą namącić w głowie nawet tak sprawnym umysłom.
 
Autorem komiksowej adaptacji powieści Juliusza Verne`a jest francuski scenarzysta, rysownik i kolorysta Chrys Millen, znany głównie z tematyki science-fiction („L`Aviateur”). Komiks jest napisany bardzo przystępnie, przygody są oszałamiające, no i czyta się znakomicie.


  
Adaptacje literatury. W 80 dni dookoła świata

scen. i il. Chrys Millien, tł. Nika Sztorc

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023

liczba stron: 48
Adaptacje literatury. Wehikuł czasu

scen. Dobbs, il. Mathieu Moreau, tł. Nika Sztorc

wydawnictwo Egmont, Warszawa 2023

liczba stron: 48

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...