Na początek dla ułatwienia i zapoznania się w bohaterami, zaprezentowano poszczególne zwierzęta występujące w komiksie. Potem szybka akcja, super prowadzone wątki, kolejne sceny z życia zwierząt w puszczy, pozornie spokojne życie zamienia się w niezłą przygodę.
Książka przedstawia codzienne życie miasteczka Umarły las, jego kłopoty i konflikty między mieszkańcami. Miasteczko tętni życiem, usługi prowadzą poszczególni mieszkańcy lasu (jest grabarz - sóweczka Mogiłczyk, bank nasion dzięcioła dużego Kaprala, sklep kolonialny, a nawet saloon z larwami dzięcioła białogrzbietego Blekota). Przybywa tu nowy szeryf dzięcioł trójpalczasty Triko, który chce się dobrze zaprezentować, wykazać, zasłużyć na odznakę, ale co rusz popełnia gafę. Jest bezradny wobec Gangu Zakrzywionego Dzioba, który sieje postrach oraz wobec planów sprytnych szpaków, którym udaje się zwieść mieszkańców Umarłego Lasu.
Podobnie jak w Detektyw wróbel i złamane pióro czytelnik dostaje zestawienie bohaterów żyjących w mieście, tu poznaje naturalne życie lasu - chronionej puszczy i jego znakomicie ucharakteryzowanych mieszkańców, którzy żyją swoim życiem. Martwe drzewa, stare dziuple do ukrywania skarbów, zgnilizna, są ekstra miejscówką dla bogatego zbioru roślin i zwierząt. Od grzybów, mchów, śluzowców na martwych drzewach, przez gąsienice, larwy, korniki, ptactwo (kilka gatunków dzięcioła, kowalik, włochatka, krętogłów, sóweczka, szpak, puszczyk).
Wplecione wątki ornitologiczne, ciekawostki nt. życia zwierząt, czyta się z dużym zaciekawieniem (czy młody czytelnik je przeczyta czy pominie? nie wiem, ja lubię kiedy książka zawiera wiedzę, która poszerza obraz i wiedzę o świecie). Np. po co ogony dzięciołom, co ma kornik do świerka i czy na pewno zwiastuje zagładę, kto się skrywa pod korą martwego świerka, czym są śluzowce, dlaczego sóweczki magazynują sowie ofiary, który drapieżnik potrafi podgrzać swój obiad? Są też zdjęcia z naturalnego środowiska życia zwierząt z opisami roślin i zwierząt, środowiska w martwym lesie. Taka porcja wiedzy z ptasiego westernu jest przyswajana mimowolnie, w sposób lekki i przyjemny, z nutką humoru i dużą porcją przygód, z wyczuwalną pasją autora do świata przyrody i puszczania oka do czytelnika. A jednocześnie jest to poważny apel do czytelnika, by umiał bronić starej dobrej puszczy, pokazując jak dziwnie jest w wymuskanym zadbanym lesie, jak mało w nim kryjówek, przyjaznych, cichych, tajemniczych miejsc.
Umarły las
Adam Wajrak, Tomasz Samojlik
wydawnictwo Agora SA, Warszawa 2016
liczba stron: 128
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz